Warszawska Noc Muzeów – zagraj na kultowym komputerze lub konsoli

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Warszawska Noc Muzeów – zagraj na kultowym komputerze lub konsoli
W Noc Muzeów powróci czar starych gier komputerowychFoto: Shutterstock/ajborges

Komputery osobiste i konsole do gier z kilku ostatnich dekad udostępni swym gościom warszawskie Muzeum Komputerów i Gier w ramach zbliżającej się Nocy Muzeów. Wśród eksponatów nie zabraknie kultowego Commodore'a 64, mającego polskie korzenie.

ZX Spectrum, Atari ST, Commodore 64 czy Amiga 500 – to nazwy urządzeń, które rozpalały wyobraźnię komputerowych graczy we wczesnych latach 90. Szczególną rolę w tym zestawie odgrywa produkt nieistniejącej już firmy Commodore International. Raz, że był on najlepiej sprzedającym się komputerem osobistym w historii, dwa – wyprodukowała go firma założona przez polskiego emigranta Jacka Tramiela.

Urodzony w 1928 roku w Łodzi jako Idek Trzmiel, w 1944 roku trafił wraz z ojcem do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Nie tylko przeżył wojnę, ale także – po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych – założył jedną z pionierskich firm na rynku komputerów osobistych. Jej flagowy model, Commodore 64, sprzedał się w 22 milionach egzemplarzy.

Noc z dżojstikiem w dłoni

Już w najbliższą sobotę (13 maja) w Warszawie odbędzie się kolejna Noc Muzeów. Swoje podwoje otworzy m.in. Muzeum Komputerów i Gier, które pozwoli zwiedzającym nie tylko popatrzeć na swe eksponaty, ale także z nich skorzystać. Będzie zatem można zagrać nie tylko na Commodore 64, ale też np. na popularniejszej w historii konsoli Playstation 2 firmy Sony.

W warszawskim muzeum będzie można także posłuchać historii poszczególnych urządzeń, opowiadanej przez pracowników placówki. – Zapraszam wszystkich serdecznie. Dla mnie i dla moich kolegów to wielka radość dzielić się tą wiedzą – zapewniał w Trójce Mikołaj Bożyk, członek Fundacji Promocji Retroinformatyki i przewodnik po Muzeum Komputerów i Gier.


Posłuchaj

5:22
Warszawska Noc Muzeów – zagraj na kultowym komputerze lub konsoli (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Mikołaj Bożyk (członek Fundacji Promocji Retroinformatyki, przewodnik po Muzeum Komputerów i Gier)
Data emisji: 9.05.2023
Godzina emisji: 14.33

kc


Polecane