Athena – co potrafi najszybszy komputer w Polsce?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Athena – co potrafi najszybszy komputer w Polsce?
Superkomputer Athena w ACK Cyfronet AGH w KrakowieFoto: Łukasz Gągulski/PAP

– Moc obliczeniowa tego komputera bierze się ze specjalnych akceleratorów, przypominających kartę graficzną. Athena zainstalowana jest w 14 szafach serwerowych. Takie superkomputery wymagają dużej ilości prądu i odebrania ciepła, które produkują – mówił w Trójce Marek Magryś, zastępca dyrektora Cyfronetu krakowskiej AGH ds. komputerów dużej mocy.

Co potrafi Athena?

W siedzibie Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie uruchomiono Athenę, obecnie najszybszy komputer w Polsce. W ten sposób zainaugurowano rok akademicki na AGH. Czym jest Athena, co potrafi i jak wypada w światowych rankingach?  

Do tej pory było to niemożliwe

 To jest najszybszy komputer w Polsce, o mocy niemal 8 petaflopsów, 105. superkomputer na świecie, który otworzy nowe możliwości przed polskimi naukowcami i pozwoli na wykonanie dotychczas niemożliwych do przeprowadzenia w kraju obliczeń  mówił Marek Magryś, zastępca dyrektora Cyfronetu krakowskiej AGH ds. komputerów dużej mocy.

Dodał, że z Atheny będą mogli korzystać wszyscy polscy naukowcy.  Oczywiście prowadzimy też własne projekty badawcze – zaznaczył.

Obliczenia związane ze sztuczną inteligencją

Patryk Lasoń, kierownik działu komputerów dużej mocy ACK Cyfronet AGH w Krakowie, mówił o głównym przeznaczeniu Atheny.  Przede wszystkim chodzi o obliczenia związane ze sztuczną inteligencją, która jest wykorzystywana właściwie we wszystkich aspektach naszego życia  podkreślił.


Posłuchaj

1:58
Athena - co potrafi najszybszy komputer w Polsce? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału: Hubert Strzelecki
Data emisji: 5.10.2022
Godzina emisji: 11.32

mo

Polecane