Czy inscenizacja sztuki Martyny Majok, dramatopisarki polskiego pochodzenia, zdobędzie prestiżową Tony Award?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy inscenizacja sztuki Martyny Majok, dramatopisarki polskiego pochodzenia, zdobędzie prestiżową Tony Award?
Martyna MajokFoto: EDUARDO MUNOZ / Reuters / Forum

Martyna Majok jest polsko-amerykańską dramatopisarką, która od kilku lat odnosi ogromne sukcesy. W tym roku zrealizowana na Broadwayu inscenizację jej sztuki „The Cost of Living” otrzymała cztery nominacje do niezwykle prestiżowej nagrody Tony Awards. Pięć lat temu ta sama sztuka przyniosła jej Nagrodę Pulitzera w dziedzinie dramatu.

  • Martyna Majok urodziła się w Bytomiu. Kiedy miała pięć lat, wraz z rodzicami wyjechała do USA
  • Pośród wielu nagród, które otrzymała, jest także nagroda Greenfield, którą dostała jako pierwsza kobieta

Z Tomem Stoppardem w jednym szeregu

– Przede wszystkim należy jej pogratulować tej nominacji, bo to jest gigantyczne osiągnięcie: niewielu jest Polaków, czy osób polskiego pochodzenia, które takiego zaszczytu dostąpiły. Zaszczyt tym większy, że do tej samej nagrody jest nominowany Tom Stoppard, który już Tony Awards zdobył w kategorii najlepszy dramaturg, a nominacji też miał kilka – mówi Michał Wojnarowski, tłumacz, tekściarz, autor przekładów piosenek filmowych i musicali, kierownik literacki Teatru Muzycznego Roma w Warszawie. – Stanąć z nim w jednym szeregu to wielka sprawa – wskazuje.

– Nasze europejskie spojrzenie na teatr jest trochę inne, niż to amerykańskie: w dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jednak jesteśmy mniej komercyjni i mamy trochę większy wgląd w duszę człowieka. Myślę, że właśnie to inne spojrzenie i głębia tego pisarstwa zostało docenione – ocenia.

Przeczytaj także


Gigantyczny rozrzut

Warto pamiętać, że do nagrody Tony mogą być nominowane tylko te sztuki, które miały premierę na Broadwayu. – Z tych pięciu nominowanych musicali udało mi się zobaczyć cztery. Przede wszystkim one są bardzo zróżnicowane: to dobrze pokazuje, że ci, którzy wybierają te tytuły, mają bardzo różne gusta – opowiada gość Katarzyny Cygler. – Z jednej strony mamy "Shucked", który dzieje się na amerykańskiej prowincji, a z drugiej "Some Like It Hot" czyli "Pół żartem, pół serio" zrobione na podstawie filmu Billy’ego Wildera. To jest Broadway w starym, dobrym stylu: gigantyczna inscenizacja, wspaniałe dekoracje i mnóstwo stepowania – opisuje.

– Różne formy, różne gatunki znajdują uznanie: pytanie, co ostatecznie dostanie nagrodę? – zastanawia się.

Watch Kara Young & Gregg Mozgala in COST OF LIVING on Broadway/YouTube Theatrely


Posłuchaj

10:27
Martyna Majok: polsko-amerykańka dramatopisarka podbija Broadway (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Michał Wojnarowski (tłumacz, tekściarz, autor przekładów piosenek filmowych i musicali, kierownik literacki Teatru Muzycznego Roma w Warszawie)
Data emisji: 9.05.2023
Godziny emisji: 12.38, 12.48

pr

Polecane