Z ekranów komputera na ekrany kinowe: filmowe przeboje inspirowane grami wideo
2023-04-21, 11:04 | aktualizacja 2023-04-21, 12:04
Gry wideo kiedyś były uważane za rozrywkę mało wyszukaną, ogłupiającego pożeracza czasu. Jednak czasy się zmieniły, same gry ewoluowały i dzisiaj stały się ważnym elementem popkultury i, podobnie jak komiksy, inspiracjami do filmowych hitów. Ba, trafiły nawet na listę lektur szkolnych.
- Pierwszym filmem inspirowanym grą wideo był "Super Mario Bros" z roku 1993. Po trzydziestu latach na ekrany weszła kolejna ekranizacja tej gry. Tym razem animowana
- Najnowszym przebojem, który podbija światowe ekrany, jest postapokaliptyczny serial "The Last of Us"
Zaczęło się od włoskich hydraulików
"Super Mario Bros" to legendarna już gra, która w latach 80. była wielkim hitem. Przygody dwóch dzielnych hydraulików włoskiego pochodzenia stały się inspiracją do pierwszego filmu na podstawie gry wideo, który miał premierę w 1993 roku. Jednak mimo udziału takich gwiazd jak Bob Hoskins, John Leguizamo, Dennis Hopper, Lance Henriksen i Samantha Mathis nie był to wielki hit ekranowy.
Ale jak to się mówi "pierwsze koty za płoty". Tak też było i z ekranizacjami gier wideo. Po trochę dziecinnym "Super Mario Bros" przyszedł czas na "Mortal Kombat" (1995), solidną łupaninę karate w ujmującym dziś klimacie retro, "Wing Commander" (1999) na podstawie popularnej serii symulatorów kosmicznych oraz hitowy "Tomb Raider" (2001) z młodą i seksowną Angeliną Joli w roli żeńskiego (i o wiele bardziej wysportowanego) odpowiednika Indiany Jonesa.
Swoistą odpowiedzią na sukces "Tomb Ridera" (druga część powstała w 2006 roku) była ekranizacja futurystycznej strzelanki "Resident Evil" (2002) w której główną rolę zagrała równie seksowna Milla Jovovich, która pojawiła się także w kolejnych pięciu filmach tej serii. Lista kolejnych produkcji inspirowanych grami wideo jest bardzo długa, a zamyka ją wielki przebój ostatnich tygodni, serial "The Last of Us".
Super Mario Bros. (1993) Trailer #1/YouTube Rotten Tomatoes Classic Trailers
Nie tylko bawi ale i uczy
Przez lata technika komputerowa i filmowa poszła zdecydowanie naprzód, zmieniło się też samo nastawienie do gier wideo, które również ewoluowały. Ba, trafiły nawet na listę lektur szkolnych: dotyczy to gier "This War is Mine" oraz "Gra szyfrów". – Takie narzędzia mogą wspierać edukacje młodego pokolenia i w atrakcyjny sposób umożliwić pozyskiwanie wiedzy i nowych umiejętności – wyjaśnia Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech. – Jest to oczywiście promocja kultury, ale także wspierające kreatywność i wyobraźnię młodego pokolenia narzędzia, dzięki którym można się uczyć bawiąc – wskazuje.
30 lat minęło jak "z bicza trzasł" i oto 5 kwietnia na światowe ekrany weszła kolejna ekranizacja kultowej gry "Super Mario Bros" od której to wszystko się zaczęło. Tym razem animowana i być może dlatego krytycy pieją z zachwytu. W Polsce na oficjalną premierę musimy poczekać do 26 maja.
Przeczytaj także
- "This War of Mine" - gra komputerowa, która jest czymś więcej niż grą
- "Sami swoi" powrócą w nowej odsłonie. Czy powtórzą sukces oryginału?
- Adam Driver zastąpi Roberta De Niro w sequelu wielkiego hitu! Kto zastąpi Ala Pacino?
Super Mario Bros. (Official Trailer)/YouTube Kino Helios Polska
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 21.04.2023
Godzina emisji: 8.11
pr