Dźwięk jako forma komunikacji. Jak porozumiewają się rośliny?
Co się dzieje, kiedy roślinom brakuje wody albo zostaną uszkodzone? Można powiedzieć, że krzyczą. Zaczynają emitować ultradźwięki, które jesteśmy w stanie zarejestrować przy pomocy odpowiednich urządzeń. Być może kiedyś na tej podstawie będziemy umieli stwierdzić, że np. uprawę należy podlać.
zdjęcie ilustracyjne
Foto: Andrei F/Shutterstock
Choć zwyczaj mówienia do roślin nie jest niczym nowym, to jest to jednak jednostronna wymiana zdań. Winę za to ponosi ludzki umysł. O ile rośliny są w stanie się komunikować, nasz mózg nie jest w stanie przetwarzać i zrozumieć wiadomości, jakie otrzymujemy od flory. – Być może rośliny na nas krzyczą, coś od nas chcą, ale nie jesteśmy w stanie tego usłyszeć. Rośliny wydobywają z siebie dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości. Nasz umysł nie umie jednak ich odczytać – wyjaśnia Małgorzata Dudek-Grzegorzewska z Zarządu Zieleni Miejskiej w Warszawie.
Poprzez emisję dźwięków rośliny mogą wzajemnie ostrzegać się przed zagrożeniem. Badania na ten temat przeprowadził prof. Stanisław Karpiński wraz z zagranicznym zespołem. – Wyobraźmy sobie wielką polanę mniszków lekarskich. Powiedzmy, że jeden z nich zostaje uszkodzony. Wysyła wówczas ultrasygnały do innych roślin i cała łąka huczy – opowiada ekspertka.
Najczęściej czytane:
- Neologizmy wokół nas. Jakim językiem posługują się sportowcy i artyści?
- Cztery godziny dla urody. Zaskakujące wyniki badań
Zachować ciągłość gatunku
Po co rośliny się komunikują? Głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pozostałym przedstawicielom gatunku. – Każda roślina chce przetrwać, wydać kolejne pokolenia. Dlatego ostrzegają się wzajemnie, aby zachować ciągłość gatunku. Tak samo robią ludzie – tłumaczy Małgorzata Dudek-Grzegorzewska.
Ekspertka dodaje, że nie potrzebujemy odpowiedniej aparatury, aby wiedzieć, jak postępować z roślinami. – To już jest odkryte. Trzeba traktować je z szacunkiem i dbać o nie, a także podlewać, kiedy jest potrzeba. Wiemy, co trzeba robić i róbmy to dalej - zachęca specjalistka.
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Materiał: Jacek Frentzel
Data emisji: 13.04.2023
Godzina emisji: 10.27
qch