Cztery godziny dla urody. Zaskakujące wyniki badań

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Cztery godziny dla urody. Zaskakujące wyniki badań
Dbanie o urodę zajmuje cztery godziny dziennieFoto: shutterstock/Prostock-studio

Ludzie spędzają średnio cztery godziny dziennie na poprawianiu swojej urody – obliczyli naukowcy. Co ciekawe, czas ten niewiele różni się w przypadku kobiet i mężczyzn.

Z opublikowanej przez dr Martę Kowal z Uniwersytetu Wrocławskiego pracy pod tytułem "Evolution and Human Behavior" możemy się dowiedzieć o tym, ile czasu poświęcają przedstawiciele poszczególnych nacji na szeroko rozumiane dbanie o swoją urodę. Zbadano ponad sto tysięcy osób z blisko stu krajów i okazało się, że średnia światowa wynosi 238 minut dziennie wśród kobiet i 215 minut wśród mężczyzn.

Polacy uplasowali się mniej więcej w połowie stawki, z niemal czterema godzinami w przypadku pań i ok. trzema godzinami i dwudziestoma minutami u panów. Trzeba dodać, że do statystyk wliczano nie tylko czynności wykonywane przed lustrem, ale też np. ćwiczenia na siłowni czy przygotowywanie zdrowych posiłków.

Czytaj też: 

Badania wykazały, że troska o własny wygląd jest najwyższa u młodych ludzi, spada w wieku średnim, by po pięćdziesiątym roku życia znów zacząć wzrastać. – W drugiej połowie życia mamy więcej czasu chociażby na uprawianie ćwiczeń fizycznych – tłumaczyła w Trójce Marta Kowal.

Dbanie o urodę nie jest niczym nowym i niekoniecznie musi wynikać z presji, jaką nakładają na nas reklamy i popkultura. Gość "Trójki przedpołudniem" przekonywała, że to zjawisko występuje od zarania dziejów. – Mamy dowody na to, że ludzie upiększali się już w starożytności. Egipcjanie dbali o fryzurę i nakładali olejki aromatyczne. Również pewne dowody archeologiczne każą nam przypuszczać, że nawet tak dawno, jak 150-200 tysięcy lat temu nasi dalecy przodkowie korzystali z takich rzeczy, jak np. orcha, czyli czerwony pigment, w celu upiększania siebie i modyfikacji własnego wyglądu – mówiła dr Kowal.


Posłuchaj

8:24
Dr Marta Kowal o pielęgnowaniu urody (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: dr Marta Kowal (psycholog z Uniwersytetu Wrocławskiego)
Data emisji: 30.03.2023
Godzina emisji: 11.37

kc

Polecane