"Książę spikerów" na wielkim ekranie. Filmy z Tadeuszem Bocheńskim w kinie Iluzjon
2023-04-12, 20:04 | aktualizacja 2023-04-13, 08:04
Przy okazji 97. rocznicy działalności Polskiego Radia kino Iluzjon przypomni niezwykłą postać Tadeusza Bocheńskiego – spikera, lektora i konferansjera, który był także lektorem, aktorem i niezrównanym recytatorem, który w latach 30. sporadycznie brał udział także w produkcjach filmowych, przeważnie jako płynący z radioodbiornika głos spikera. Wydarzenie będzie jednocześnie otwarciem cyklu projekcji przedwojennych polskich filmów.
Swoją przygodę z radiem Tadeusz Bocheński rozpoczął 12 marca 1926 roku w Polskim Towarzystwie Radiotechnicznym, które nadawało program eksperymentalny. Po raz pierwszy przed mikrofonem Polskiego Radia stanął sześć tygodni później, czyli wkrótce po oficjalnym powstaniu placówki. – Przypominam sobie, że 26 kwietnia 1926 roku po raz pierwszy stanąłem przed mikrofonem i zapowiedziałem: "Halo, halo! Tu Polskie Radio Warszawa! Dzień dobry państwu. Rozpoczynamy nasz program" – wspominał Bocheński.
W trakcie specjalnego pokazu, który będzie miał miejsce 18 kwietnia, zgromadzeni w kinie Iluzjon zobaczą dwa filmy krótkometrażowe oraz jeden pełnometrażowy z udziałem Tadeusza Bocheńskiego. W repertuarze wydarzenia znalazł się m.in. nakręcony pod koniec lat 30. XX wieku obraz "Widzę cię we wspomnieniu". Krótkometrażowa produkcja jest artystyczną impresją o dzieciństwie Stefana Żeromskiego; Tadeusz Bocheński recytuje tam fragmenty twórczości prozaika i dramaturga.
Filmograf Michał Pieńkowski zwraca uwagę, że zaangażowanie spikera w tę produkcję nie było przypadkowe. – Poza tym, że był on najpopularniejszym spikerem radiowym w latach międzywojennych i wkrótce po II wojnie światowej, był także wspaniałym aktorem radiowym i recytatorem. Był znany z wieczorków literackich i audycji, w których recytował poezję i prozę, i za to słuchacze uwielbiali go najbardziej – wyjaśnia gość "Trójki do trzeciej".
Najczęściej czytane:
- Tadeusz Bocheński. "Książę" polskich spikerów radiowych
- Jak to się wszystko zaczęło? Pierwsze audycje Polskiego Radia
Spiker radiowy również na wielkim ekranie
W ramach pokazu zaprezentowana zostanie także pełnometrażowa komedia "Kocha, lubi, szanuje". – To film bardzo rzadko pokazywany, mało znany naszej publiczności. Wybraliśmy go dlatego, że Tadeusz Bocheński pojawia się w tym filmie na fonii – zapowiada rozmówca Katarzyny Cygler.
– W latach 30. nieraz zdarzało się, że Tadeusz Bocheński poza działalnością radiową miał również swój udział w produkcji filmów. Bardzo często pojawiał się tam jego głos. Grał tam samego siebie, czyli po prostu spikera radiowego. W niejednym polskim filmie, jeżeli słyszymy z głośnika radiowego jakiś głos spikerski, to jest to właśnie Tadeusz Bocheński – opowiada Michał Pieńkowski.
Filmy z historią
Projekcja filmów z udziałem Tadeusza Bocheńskiego będzie jednocześnie inauguracją cyklu pokazów przedwojennych polskich filmów, zdigitalizowanych w ramach projektu Polska Cyfrowa. Podczas akcji "Film z historią" zobaczymy 50 produkcji. Gość "Trójki do trzeciej" podkreśla jednak, że w ramach inicjatywy "Polska cyfrowa" digitalizacji poddano znacznie więcej materiałów, nie tylko sprzed II wojny światowej. – Ogólnie projekt obejmuje 200 polskich filmów oraz 4800 materiałów okołofilmowych – wyjaśnia Michał Pieńkowski. – Już wkrótce zaczniemy je publikować; w zbiorach znajdą się najróżniejsze materiały: fotografie, plakaty, afisze, scenariusze i cała dokumentacja dotycząca produkcji filmowej, a także same filmy – wymienia filmograf.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Michał Pieńkowski (filmograf)
Data emisji: 12.04.2023
Godzina emisji: 14.33
qch