Starożytne znalezisko – czy pierścień przedstawia wizerunek Jezusa?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Starożytne znalezisko – czy pierścień przedstawia wizerunek Jezusa?
Na jednym z zatopionych okrętów archeolodzy odnaleźli m.in. pierścień, starożytne monety oraz rzymskie figurki i dzwonkiFoto: shutterstock/Dmitrijs Bindemani

Jak poinformował Urząd Starożytności Izraela, pierścień z III wieku, odnaleziony na pokładzie jednego ze statków zatopionych u wybrzeży Cezarei, może być jednym z najstarszych zachowanych wizerunków Zbawiciela.

Skarby z dna morza

W starożytności Cezarea stanowiła jeden z głównych ośrodków intelektualnych świata. Była też portem, z którego pierwsi chrześcijanie wyruszali głosić światu Dobrą Nowinę. Tam też w III wieku n.e. zatonął statek, który był miejscem niezwykłego znaleziska.

Według historycznych danych, liczne katastrofy statków u wybrzeży Cezarei miały miejsce wskutek wadliwej konstrukcji wybudowanego w I w. n.e. falochronu. Na jednym z zatopionych okrętów archeolodzy odnaleźli m.in. starożytne monety oraz rzymskie figurki i dzwonki. Największą jednak uwagę odkrywców przykuł pierścień z ozdobnym kamieniem, na którym umieszczono chłopca z owcą na ramionach. Analizy pierścienia podjęła się prof. Candida Moss z Uniwersytetu w Birmingham. Według niej odnaleziony artefakt może być jednym z najstarszych zachowanych wyobrażeń Jezusa Chrystusa.


Kompleksowe analizy

Najstarszy znany dotąd wizerunek Jezusa to graffiti odkryte na murach rzymskiego pałacu cezarów, które powstało między I a III wiekiem naszej ery. Na połowę III wieku, a więc na czasy bliskie powstaniu odnalezionego pierścienia, datowane są pierwsze wyobrażenia Jezusa.

Jak podkreślała badaczka, w owym czasie Cezarea była miejscem przecinania się wielu kultur i religii. Mieszkańcy wyznawali tam judaizm, byli też chrześcijanie, a także wyznawcy kultywujący wiarę w greckich i rzymskich bogów. 

Jak można przeczytać w opracowaniu, podczas analizy wzięto pod uwagę czynniki geograficzne, historyczne i kulturowe panujące wówczas wśród wyznawców Chrystusa. W tamtym okresie powszechna była postawa manifestowania swojej wiary. Służyły do tego między innymi pierścienie. Bardzo często umieszczano na nich wizerunek Dobrego Pasterza. Wszystko więc wskazuje, że z dużym prawdopodobieństwem mamy do czynienia z najstarszym wizerunkiem Jezusa, jaki został odnaleziony.

Czytaj też: 


Posłuchaj

2:33
Starożytny pierścień – czy przedstawia wizerunek Jezusa? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Data emisji: 6.04.2023
Godzina emisji: 11.40

aw


Polecane