Reklama

reklama

Ucho na Ukrainę. Reportaż "Usłyszeć wojnę" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ucho na Ukrainę. Reportaż "Usłyszeć wojnę" [POSŁUCHAJ]
Mariupol został doszczętnie zniszczony przez rosyjskich najeźdźcówFoto: PAP/Abaca

Słowa, dźwięki i muzyka – z tych składników złożony jest obraz wojny na Ukrainie w reportażu autorstwa Macieja Jastrzębskiego.

Trudno oddać słowami

Bohaterami utworu są Ukraińcy z Irpienia i Mariupola, którzy przeżyli tragedię rosyjskiego oblężenia ich miast i kompozytor, który słysząc o tym, co dzieje się na wojnie, tworzy melodie odpowiadającą emocjonalnemu ładunkowi niesionemu przez słowa: wojna, przerażenie, rozpacz, solidarność, nadzieja.

 Trudno nie przyjąć się taką sytuacją, że tym bardziej, że to jest bardzo blisko granicy Polski. Nagrywając płytę, postanowiłem poświęcić utwór miastu, które ucierpiało bardzo "Mariupol" – mówi Waldemar Knade, muzyk i kompozytor.  Kiedy się słucha reportaży czy ogląda krótkie filmy bezpośrednio z frontu, czy ze zniszczonych miast, zostaje obraz we wnętrzu człowieka, który wyzwala pewne, ukryte gdzieś głęboko wrażenia, których nigdy nie potrafiłby wyrazić.


Świadectwo zbrodni

Z reportażu "Usłyszeć wojnę” od bezpośrednich świadków dowiadujemy się o zbrodniach popełnianych przez Rosjan na Ukraińcach i o tym, jakie emocje targały tymi, którym udało się przeżyć. Każdy z bohaterów reportażu jest świadkiem rosyjskich zbrodni, który zdecydował się opowiedzieć o tym, co widział i przeżył przed przyszłym trybunałem wojennym. 

Katarzyna Suchomłynova, ratownik medyczny z Mariupola przyznaje, że mieszkańcy Ukrainy spodziewali się radzieckiej inwazji.  24 lutego wydawało mi się, że byliśmy gotowi, ale gdy wojna się zaczęła, okazało się, że nikt z nas nie był na coś takiego przygotowany – wspomina. – Każdy ma jakieś wyobrażenia o wojnie, czy to na podstawie literatury, czy dokumentalnych filmów. Proszę mi uwierzyć, dokumentacja tego, co się działo w naszym mieście w czasie drugiej wojny światowej, nie była wystarczająca, żeby pojąć ogrom współczesnej tragedii. Wojna to coś strasznego, naprawdę nie do pojęcia.


Posłuchaj

34:55
Ucho na Ukrainę. Reportaż "Usłyszeć wojnę" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

24 lutego 2022 roku Rosja napadła na Ukrainę. W pierwszych tygodniach wojny żołnierze agresora zajęli miejscowości leżące w obwodzie kijowskim i oblegali Mariupol. W każdej z tych miejscowości Rosjanie dopuścili się zbrodni na ludności cywilnej. Okupanci mordowali, gwałcili, torturowali i grabili. W tych dniach mija pierwsza rocznica wyzwolenia miast leżących w obwodzie kijowskim. Po krótkiej obecności Rosjan pozostały zbiorowe groby rozstrzelanych cywilów, spalone domy i komory tortur. Wciąż rosyjska armia okupuje Mariupol - miasto, które stało się symbolem bohaterstwa Ukraińców i ich niezłomności. Ukraińcy wieżą, że wyzwolą również i ten port nad Morzem Azowskim tak, jak i wszystkie inne wsie oraz miasta zajęte przez Rosjan.


Przeczytaj także:


***

Tytuł reportażu: "Usłyszeć wojnę" 
Autor reportażu: Maciej Jastrzębski
Data emisji: 4.04.2023
Godzina emisji: 22.10

aw/gs

Polecane