Reportaż "Walczę, jak mogę i umiem". Historia polsko-ukraińskiego małżeństwa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Reportaż "Walczę, jak mogę i umiem". Historia polsko-ukraińskiego małżeństwa
Mieszkanka oczyszcza teren swojego zniszczonego domu z gruzu w wyzwolonej spod rosyjskiej okupacji miejscowości Ruskie Tiszki w obwodzie charkowskim. Trwa inwazja Rosji na UkrainęFoto: PAP/Mykola Kalyeniak

Reportaż Macieja Jastrzębskiego "Walczę, jak mogę i umiem" to opowieść o polsko-ukraińskim małżeństwie. Ona - Ukrainka - lekarz. On - Polak - muzyk. Poznali się przed inwazją Rosji na Ukrainę, ale ślub wzięli, kiedy na jej ojczyznę spadały już rosyjskie bomby. Mieszkają w Polsce, na Ukrainę jeżdżą, żeby pomoc bliskim. 

Ona odnalazła się w Polsce, skończyła kursy języka polskiego, pracowała jako sprzątaczka, żeby zarobić na swoje utrzymanie i opłacić studia. Po uzyskaniu odpowiednich certyfikatów dostała pracę w szpitalu. Nie było im łatwo, ale w obliczu agresji, która spadła na jej naród, przetrwali ciężkie chwile i pomagają jej krewnym i sąsiadom z obszarów dotkniętych tragedią wojny.

Najtrudniejsze dla niej było to, że nie mogła wyjechać do swoich najbliższych, którym na głowy leciały rosyjskie bomby. Udało jej się ściągnąć do Polski mamę, ale wciąż tęskni za swoim rodzinnym miastem na Ukrainie. Jak mówi, przed wojną Ukraina dzieliła się na "tu i tam". Teraz jest wewnętrznie zjednoczona i solidarna z najbliższym sąsiadem - Polską.

Przeczytaj także:

Dla Rosjan ma jedną radę: niech spróbują się zjednoczyć przeciwko reżimowi Władimira Putina, niech mają odwagę, tak jak Ukraińcy, wyjść na swój Majdan, bo inaczej może się okazać, że stracą na zawsze swój kraj - Rosję. 


Posłuchaj

24:35
"Walczę, jak mogę i umiem". Opowieść polsko-ukraińskiego małżeństwa o codzienności pełnej niepokoju o bliskich i niezwykłym wsparciu (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Walczę, jak mogę i umiem" 
Autor reportażu: Maciej Jastrzębski
Data emisji: 27.02.2023
Godzina emisji: 22.07

gs


Polecane