Kongres Pamięci Narodowej, czyli wielkie spotkanie z historią na Stadionie Narodowym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kongres Pamięci Narodowej, czyli wielkie spotkanie z historią na Stadionie Narodowym
Kongres Pamięci NarodowejFoto: mat. prasowe

"Historia mówi przez pokolenia" – pod tym hasłem na stadionie PGE Narodowy w Warszawie Instytut Pamięci Narodowej organizuje Kongres Pamięci Narodowej. To pierwsze takie wydarzenie, oferujące pasjonatom naszych dziejów debaty historyczne, gry, wystawy, warsztaty, pokazy filmowe i wiele innych atrakcji.

  • Kongres Pamięci Narodowej odbędzie się w dniach 13-15 kwietnia na Stadionie Narodowym w Warszawie
  • W trakcie Kongresu Pamięci Narodowej odbędą się m.in. liczne debaty historyczne, 4. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia", pokazy gier komputerowych i planszowych inspirowanych historią najnowszą, wystawy oraz rekonstrukcje historyczne

Bawiąc uczyć, ucząc bawić

– Kongres Pamięci Narodowej to wyjątkowe wydarzenie, pierwsze od 1990 roku, które skupi edukatorów, naukowców, publicystów, blogerów, vlogerów: wszystkich tych, którzy mówią o historii, wykorzystując różne formy i różne kanały dystrybucji treści – mówi dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej. – Jednym z elementów Kongresu Pamięci Narodowej będzie m.in. finał olimpiady gier planszowych: IPN od wielu lat propaguje edukację historyczną właśnie z wykorzystaniem gier planszowych. Będziemy więc się zmagali w rywalizacjach drużyn, które będą rywalizowały grając w różne gry planszowe, takie, jak np. "ORP Orzeł" czy "Znaj znak" – zapowiada.

– To są te gry, które rzeczywiście pobudzają do pogłębiania swojej wiedzy historycznej, ale też zachęcają, aby poprzez grę się bawić i poprzez zabawę uczyć się historii – dodaje.

Łam bolszewickie szyfry i drukuj ulotki Solidarności

– Oprócz gier planszowych proponujemy także coś z nowych technologii, z najnowszych rozwiązań informatycznych, bowiem one cieszą się największym zainteresowaniem wśród młodzieży i nie można się obrażać na taką formę dystrybucji wiedzy historycznej. Instytut Pamięci Narodowej przygotował dwa duże projekty informatyczne. Pierwszym z nich jest "Gra szyfrów": gra komputerowa oparta o scenariusze z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Ta gra jest dostępna na wielu darmowych platformach internetowych: można ją swobodnie pobrać i pograć – zachęca rozmówca Katarzyny Cygler. – Drugim ciekawym rozwiązaniem jest aplikacja komputerowa "Szybowcowa 87". Nakładając gogle VR, słuchawki i trzymając w rękach joysticki, można się przenieść do konspiracyjnego mieszkania z lat 80. To mieszkanie Marka Petrusewicza, mistrza świata i rekordzisty świata w pływaniu na 100 metrów, który udostępnił swoje mieszkanie do tego, aby tam funkcjonowała drukarnia Solidarności Walczącej we Wrocławiu – opowiada.

– Można się przenieść do rzeczywistości lat 80., drukując ulotki i podziemne gazetki – wskazuje.

Przeczytaj także


Znakomici historycy z Polski i zagranicy

– Planujemy zaprezentować 26 paneli dyskusyjnych, w których wezmą udział najwybitniejsi polscy, ale też zagraniczni historycy i publicyści, którzy będą opowiadali o ważnych wydarzeniach i problemach z historii Polski XX wieku. Będą dyskusje na temat reparacji wojennych, transformacji ustrojowej – wymienia Trójowy gość. – A o totalitaryzmach i zmaganiach z systemami totalitarnymi opowie m.in. prof. Stefan Courtois, jeden z najbardziej znanych historyków totalitaryzmów, współautor "Czarnej księgi komunizmu", która ukazała się pod koniec lat 90. także w języku polskim – zapowiada.

– Będzie z nami także Roger Moorhouse, prof. Hicks, a więc wielu wybitnych zagranicznych historyków – dodaje.

Kongres Pamięci Narodowej na PGE Narodowy w Warszawie/YouTube IPNtvPL


Posłuchaj

7:33
Kongres Pamięci Narodowej w połowie kwietnia na Stadionie Narodowym (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: dr Rafał Leśkiewicz (rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej )
Data emisji: 4.04.2023
Godziny emisji: 13.36

pr

Polecane