Nowe nabytki Zamku Królewskiego można zobaczyć na specjalnej wystawie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowe nabytki Zamku Królewskiego można zobaczyć na specjalnej wystawie
Bellotto "Portret królewskiego pazia Gintowta"Foto: mat. prasowe

Obrazy sygnowane takimi nazwiskami jak Bernardo Bellotto (Canaletto), Marcello Bacciarelli czy Angelika Kauffmann, cenne okazy porcelany miśnieńskiej, zabytkowe meble, srebra, militaria… Łącznie 130 najważniejszych nabytków, starannie wyselekcjonowanych spośród niemal 500, które wzbogaciły kolekcję Zamku Królewskiego w Warszawie w latach 2021–2022, można podziwiać na wystawie czasowej "Crème de la crème. Wybrane nabytki 2021-2022". Wyjątkowej z uwagi na bogactwo i różnorodność prezentowanych obiektów – zarówno pod względem dziedziny sztuki, jak i czasu oraz miejsca powstania, a także tematyki, motywów, odniesień oraz związanych z nimi zagadnień.

  • W latach 2021-2021 pozyskano łącznie blisko 500 obiektów, z czego na wystawie "Crème de la crème. Wybrane nabytki 2021-2022" pokazano 130
  • Wśród wystawionych obiektów są obrazy, grafiki, porcelana, zabytkowe meble, srebra i militaria

Trudny wybór do prezentacji

W latach 2021–2022 kolekcja Zamku Królewskiego w Warszawie wzbogaciła się o blisko 500 wysokiej klasy dzieł sztuki, wybranych spośród bogatej oferty prestiżowych europejskich galerii i antykwariatów, a także znalezionych na aukcjach, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Część nabytków uzupełniła wystrój historycznych wnętrz: Apartamentów Królewskich oraz Apartamentu ks. Józefa Poniatowskiego w pałacu Pod Blachą, część znalazła swe miejsce w Galerii Arcydzieł. 

– Wybór był dosyć trudny, gdyż właściwie wszystkie zakupione dzieła sztuki chętnie byśmy zaprezentowali, tak są wyjątkowe (…). Meble, wspomniane już malarstwo, dużo porcelany, parę przykładów militariów, grafika, rysunek – wymienia Anna Szkurłat, kurator wystawy "Crème de la crème. Wybrane nabytki 2021-2022" na Zamku Królewskim w Warszawie. – Zostały zestawione trzy zespoły tematyczne związane z dworem Augusta II i III, jak też Stanisława Augusta i, osobno, kilka prac malarskich związanych z osobą księcia Józefa Poniatowskiego – wskazuje.

Znalezione w galeriach i na aukcjach

– Część nabytków została pozyskana droga zakupu z galerii. Tu muszę przyznać, że głównych zakupów wybitnych dzieł sztuki dokonujemy na rynku zagranicznym. Część jednak pozyskano na aukcji: tu zawsze są duże emocje, czy uda się wylicytować, bo wiadomo, że zawsze mamy przyznany jakiś limit, w ramach którego musimy się zmieścić – zdradza rozmówczyni Katarzyny Cygler. – Tak było z obrazem "Portret królewskiego pazia Gintowta" pędzla Bellotta, który zapowiada całą wystawę i jest też na plakacie. Obraz pojawił się na aukcji na jesieni i gdyby nie błyskawiczna akcja i dotacja ministerstwa i 11 spółek Skarbu Państwa, nie udałoby się nam go zakupić – opowiada.

Przeczytaj także


Wystawa jest czynna od 18 marca do 14 maja 2023 roku w środy, soboty i niedziele w godzinach pracy Zamku. Wstęp jest bezpłatny na podstawie wejściówek do pobrania w kasie Zamku. Obowiązuje konserwatorski limit wejść.

Dary do Królewskiej Kolekcji. Nowe dzieła sztuki w Zamku Królewskim – relacja z uroczystości/YouTube Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum


Posłuchaj

6:33
Wystawa "Crème de la crème. Wybrane nabytki 2021-2022” na Zamku Królewskim w Warszawie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Anna Szkurłat (kurator wystawy "Crème de la crème. Wybrane nabytki 2021-2022" na Zamku Królewskim w Warszawie)
Data emisji: 20.03.2023
Godziny emisji: 13.47

pr

Polecane