"Elie Nadelman – polski prekursor Art Deco" w warszawskiej galerii Wejman

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Elie Nadelman – polski prekursor Art Deco" w warszawskiej galerii Wejman
Elie Nadelman pozuje obok jednego ze swoich dzieł, 1915 rokFoto: Forum/Courtesy Everett Collection

"Elie Nadelman – polski prekursor Art Deco" – pod tym tytułem w Wejman Gallery w Warszawie można oglądać wystawę dzieł amerykańskiego rzeźbiarza i grafika polskiego pochodzenia. O życiorysie i twórczości artysty, który inspirował samego Pabla Picasso i którego uwielbiała Helena Rubinstein, w audycji "Trójka przed Południem" opowiedziała dr Magdalena Furmanik-Kowalska.

Wystawa "Elie Nadelman – polski prekursor Art Deco" w Wejman Gallery


Wystawę "Elie Nadelman – polski prekursor Art Deco" można oglądać w Wejman Gallery ul. Jaracza w Warszawie od 10 maja do 10 września 2022 roku.  

– Na wystawie zobaczymy m.in. dwie wspaniałe marmurowe rzeźby – głowy wykonane w karreryjskim marmurze. Jedna z nich jest bardziej klasycyzująca i pokazuje, w jaki sposób Nadelman próbował przetworzyć antyk i odnosił się do klasycznych form greckiej sztuki. Druga głowa jest bardziej modernistyczna, nowoczesna. Jest ona bardziej uproszczona, dominuje w niej miękka płynna linia, która była charakterystyczna dla Nedelmana – opisywała w Trójce dr Magdalena Furmanik-Kowalska. – Jego rzeźby nie są tylko naśladowaniem antyku, ale też przetworzeniem na nowoczesny sposób. To, a także skupienie się na linii i jakość wybieranych materiałów powoduje, że możemy określić Nedelmana jako prekursora Art Deco – dodała.

Elie Nadelman – artysta, który wyprzedzał swoją epokę

Elie Nadelman urodził się w 1882 roku w Warszawie, gdzie ukończył szkołę rysunku u Wojciecha Gersona. Dość szybko wyemigrował – w latach 1905-1914 przebywał w Paryżu. 

– Elie Nadelman w Paryżu uważany był za jednego z najważniejszych nowoczesnych artystów. W przeciwieństwie do tych, którzy rzeźbili jeszcze w nurcie secesji, naturalizmu czy ekspresjonizmu, odrzucał on emocje jako najważniejsze źródło inspiracji dla dzieła sztuki. W przeciwieństwie do nich uważał, że dzieło, szczególnie rzeźba, musi być oparta na harmonii, musi być przemyślana. W swoich teoriach odwoływał się do matematycznych pojęć. To jego intelektualne podejście było bardzo nowoczesne i charakterystyczne dla nowych kierunków, które chwilę później pojawiły się w sztuce – mówiła badaczka.W Europie uwiebiany, w Polsce zapomniany


W 1911 roku odbyła się wystawa Eliego Nadelmana w londyńskim Paterson Gallery. Całą wówczas pokazaną kolekcję wykupiła Helena Rubinstein, która została od tego czasu mecenasem Eliego, umożliwiając mu w 1914 roku wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Od tamtej pory Nadelman w Stanach Zjednoczonych funkcjonował jako amerykański rzeźbiarz polskiego pochodzenia, w Polsce jednak zapomniany. 

– Elie Nadelman uznawany jest za jednego z najważniejszych rzeźbiarzy modernistycznych w Europie i na świecie. Zainspirował szereg innych twórców m.in. Pabla Picassa czy Amedeo Modiglianiego. Współpracował z polskimi artystami École de Paris jak Eugeniusz Zak. Przyjaźnił się z Leopoldem Gottliebem, Melą Muter i wieloma innymi znakomitymi twórcami – powiedziała współorganizatorka wystawy.

Wystawę "Elie Nadelman – polski prekursor Art Deco" można oglądać od 10 maja do 10 września 2022 roku w Wejman Gallery przy ul. Jaracza w Warszawie. Wydarzeniu towarzyszy specjalny katalog.

Posłuchaj

5:27
Wystawa "Elie Nadelman – polski prekursor Art Deco" w Wejman Gallery w Warszawie. Dr Magdalena Furmanik-Kowalska gościem Trójki, cz. 1 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

5:20
Wystawa "Elie Nadelman – polski prekursor Art Deco" w Wejman Gallery w Warszawie. Dr Magdalena Furmanik-Kowalska gościem Trójki, cz. 2 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: dr Magdalena Furmanik-Kowalska (współorganizatorka wystawy "Elie Nadelman – polski prekursor Art Deco")
Data emisji: 24.05.2022
Godziny emisji: 9.29, 9.40

kr

Polecane