To już dziś! Pierwszy dzień wiosny
2023-03-21, 11:03 | aktualizacja 2023-03-21, 11:03
Jak mówi znane przysłowie: "w marcu jak w garncu", czyli będzie trochę wiosennie i trochę zimowo. Kalendarzowa wiosna zaczyna się 21 marca, a astronomiczna – już 20. Ale, jak się okazuje, są jeszcze inne wiosny: meteorologiczna, termiczna i fenologiczna.
- Astronomiczna wiosna zaczyna się 20 marca o godz. 22.24. Kalendarzowa – 21 marca.
- Najbliższy tydzień, wg przewidywań meteorologów, będzie ciepły, jednak później powrócą chłody.
Ciepły tydzień z deszczykiem
– W tym tygodniu, jeśli ktoś głęboko schował ciepły sweter, to… dobrze, bo raczej się nie przyda. A jeśli wyjął przy okazji rower, to świetnie, bo temperatura będzie sprzyjała temu, żeby uprawiać sporty na zewnątrz – mówi Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. – Natomiast wiadomo, że nic nie jest idealne i będą się pojawiały delikatne opady deszczu, więc kurtka przeciwdeszczowa też powinna być na podorędziu – radzi.
Pierwszy dzień wiosny
Wiosna astronomiczna zaczyna się w poniedziałek, 20 marca, o godz. 22.24. – Jeśli ktoś chce celebrować to wydarzenie, to radzę na południu kraju, bo tam temperatura spadnie do 7 stopni C, a na północy do 4 stopni C. Będzie deszczyk i niestety mało gwiazd – wskazuje rozmówca Witolda Lazara. – A jutro będzie 21 marca, w kalendarzu widnieje bardzo wyraźny napis: "Pierwszy dzień wiosny". I ta wiosna kalendarzowa będzie w całym kraju: od 8 stopni w Polsce północnej do 13–14 stopni w Polsce południowej – zapowiada.
Ile jest rodzajów wiosny?
– Wiosna meteorologiczna, czyli ta, gdzie meteorolodzy mogą porównywać okres wiosenny z innymi okresami, trwa trzy miesiące: od 1 marca do końca maja. Stała jest także data wiosny kalendarzowej: 21 dzień marca. Termiczna wiosna, kiedy stała dobowa temperatura przekracza 5 stopni C, a tak już jest od kilku dni, a w Lubuskiem nawet przekroczyła 10 stopni C, więc też już się zaczęła – tłumaczy Trójkowy gość. – O 22.24 zaczniemy wiosnę astronomiczną. I jest jeszcze piąty rodzaj wiosny: fenologiczna. Wtedy rośliny budzą się do życia po zimowym letargu i ta również jest obserwowana – dodaje.
Przeczytaj także
- To będzie dziwna wiosna: bociany białe wciąż nie przyleciały z Afryki!
- Wiosna w parkach i ogrodach. Czy widać już jej oznaki?
- Lasy: lekarstwo na zmiany klimatu. Francuzi je przesadzają, polskie mają się świetnie
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Grzegorz Walijewski (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej)
Data emisji: 20.03.2023
Godzina emisji: 11.47
pr