Centrum życia kulturalnego w starych, zamkowych murach – Świdwin

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Centrum życia kulturalnego w starych, zamkowych murach – Świdwin
Zamek w Świdwinie – średniowieczny zamek rycerski. Pierwotnie w stylu gotyckim, w XVIII wieku przebudowany w stylu klasycyzującego baroku z zachowaniem elementów architektonicznych z XIV wieku.Foto: Marcin Bielecki/PAP

Potężny zamek został usytuowany na lewym brzegu Regi, w północno-zachodnim narożniku starego miasta. Nietypowy, okrągły kształt sugerował postawienie budowli na miejscu słowiańskiego grodu, ale badania historyków nie potwierdziły tej tezy. Jaka jest historia Świdwina?

Od XIII wieku zamek przechodził przez ręce Meklemburczyków, Duńczyków, Niemców, Krzyżaków, Brandenburczyków, zakonu joannitów, Szwedów i Polaków. Obecnie obiekt posiada wyeksponowane mury z XIII wieku. Skrzydłu północnemu przywrócono zaś gotycki kształt z czasów krzyżackich. – Świdwin należy do najstarszych miast województwa. Pierwsze informacje na jego temat pochodzą z 1280 roku. Osada stała na szlaku handlowym z Kołobrzegu do Wielkopolski. W kolejnym stuleciu książę Barnim I przekazał ją zakonowi norbertanów – usłyszeliśmy w audycji. 

Czasy krzyżackie

– Od 1319 roku Świdwin stał się własnością rycerza Mikołaja i kolejno należał do następnych członków jego rodziny. W końcu wykupili go Krzyżacy. Nowi właściciele przystąpili do przebudowy i umocnienia zamku. Warto dodać, że dzięki tej inwestycji zakon powiększył swoje terytorium o tak zwaną enklawę – mówił Marek Gaworski. Krzyżacy dokonali rozbudowy i przebudowy pierwotnego założenia. Na przełomie XIV i XV wieku rozebrali stary dom mieszkalny, wznieśli wschodnie skrzydło, duży ceglany budynek, nową bramę i wieżę przybramną.

Czytaj także:

Kolejni właściciele

W 1445 roku zamek wykupił elektor brandenburski Fryderyk II. On również przebudował zamkową bramę. Sto lat później, w 1540 roku, budynek przeszedł w użytkowanie joannitów. To za ich sprawą miała miejsce kolejna rozbudowa. W 1945 roku zamek spłonął w pożarze. Jego odbudowa trwała do 1968 roku. 

Posłuchaj

4:13
Centrum życia kulturalnego w starych, zamkowych murach - Świdwin (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 20.03.2023
Godzina emisji: 9.38

zch

Polecane