Zamek w Rzeszowie – od Spytka Ligęzy po lokatorów w togach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamek w Rzeszowie – od Spytka Ligęzy po lokatorów w togach
Zamek w RzeszowieFoto: shutterstock/Stepniak

Na razie mieści się w nim sąd okręgowy, ale w przyszłości może stać się turystyczną wizytówką miasta – należący niegdyś do Lubomirskich zamek w Rzeszowie ma korzenie sięgające XVI wieku.

Pierwszy zamek wybudowano w Rzeszowie na polecenie kasztelana Mikołaja Spytka Ligęzy. Składał się z murowanego, piętrowego domu otoczonego budynkami gospodarczymi. Zabudowania otaczał półtorametrowej grubości mur wyposażony w otwory strzelnicze, a dodatkowe walory obronne zapewniała baszta umieszczona w południowo-wschodniej części kompleksu.

Mimo tych wszystkich umocnień, na początku XVII wieku zamek został zdobyty – i to dwukrotnie – przez bratanka jego właściciela, Andrzeja Ligęzę. Po uporaniu się z niesfornym krewniakiem Mikołaj postanowił rozbudować swą siedzibę. W 1620 roku zyskała ona formę palacco in fortezza. – Ta nazwa określa specyficzny rodzaj pałacu, który posiadał cechy obronne. Bardzo często był otoczony umocnieniami w postaci bastionów – tłumaczy znawca zamków i pałaców Marek Gaworski.

Po śmierci Ligęzy w 1637 roku majątek odziedziczyła jego córka Konstancja i jej mąż, marszałek wielki koronny i hetman polny koronny Jerzy Sebastiany Lubomirski herbu Szreniawa. Ten jednak bardziej dbał o swój drugi zamek w Łańcucie, dlatego rzeszowska posiadłość pozostawała zaniedbana, dopóki nie przeszła na własność syna Jerzego, Hieronima Augustyna Lubomirskiego.

Sądowo-więzienne losy rzeszowskiego zamku

Rozbudowany przez niego ponownie zamek mocno ucierpiał na skutek potopu szwedzkiego, a później dodatkowo z rąk wojsk rosyjskich, które zaatakowały go w drugiej połowie XVIII wieku. W następnym stuleciu Lubomirscy sprzedali majątek władzom austriackim, które umieściły w nim sąd oraz więzienie. Konstrukcja z czasem podupadła na tyle, że na początku XX wieku postanowiono ją zburzyć i odbudować od zera w formie zbliżonej do tej sprzed dwóch stuleci.

Dziś w zamku mieści się siedziba sądu okręgowego, ale planowane jest jego przejęcie przez miasto. Wówczas mógłby zostać udostępniony do zwiedzania i stać się jedną z największych atrakcji turystycznych Rzeszowa.


Posłuchaj

3:16
Zamek w Rzeszowie – od Spytka Ligęzy po lokatorów w togach
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 15.03.2023
Godzina emisji: 9.37

kc

 


Polecane