Błotnica Strzelecka: pałac, w którym podpisano rozejm kończący III powstanie śląskie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Błotnica Strzelecka: pałac, w którym podpisano rozejm kończący III powstanie śląskie
Wojciech KorfantyFoto: NAC

To miejsce odegrało ważną rolę podczas III powstania śląskiego. Tutaj mieścił się sztab, z którego kierowano ruchami wojsk powstańczych podczas niemieckich ataków na Górę św. Anny. Było to również miejsce spotkań Wojciecha Korfantego, dyktatora III powstania śląskiego, i ppłk. Macieja Mielżyńskiego, głównodowodzącego wojskami powstańczymi.

- W trakcie plebiscytu na ziemi strzeleckiej w Błotnicy gościł francuski generał Henri Le Rond, przewodniczący Komisji Miedzysojuszniczej, wraz z jej członkami. Tutaj też 21 czerwca 1921 roku podpisano rozejm między stronami walczącymi w III powstaniu śląskim. Powstaniu, co trzeba zauważyć, niezwykle krwawym, w którym niejednokrotnie przeciwko sobie stawali brat z bratem czy sąsiad przeciw sąsiadowi - mówi Marek Gaworski, autor książek poświęconych polskim zamkom i pałacom.

Posiadłość rodziny Posadowsky

O "rycerzach z Błotnicy" wspomina się w wieku XIII i XV, co wskazuje, że pierwszy gród mógł powstać w tym miejscu już wtedy. Nie ma jednak żadnego śladu po jakimkolwiek dworze bądź zamku. W kolejnych wiekach miejscowość często zmieniała właścicieli, aż trafiła do rodziny Posadowsky i w ich rękach pozostała do końca II wojny światowej.

- W połowie XVIII wieku jeden z członków tej rodziny przekształcił posiadłość w tzw. majorat, co miało w przyszłości zapobiec rozprzedaniu majątku. W tym samym czasie zbudowano neoklasycystyczny pałac, który stał się główną siedzibą rodu na Śląsku - opowiada rozmówca Marty Piaseckiej. - W latach 20. XIX wieku pałac rozbudowano w stylu klasycystycznym, dobudowując po prostu dwa skrzydła. W starej, środkowej części krytej niskim dachem powstał tzw. belweder, styl rzadko spotykany w opolskich rezydencjach arystokratycznych.

Bogaty wystrój z potrzebą remontu

Pałac był oczywiście bogato wyposażony, miał ciekawy wystrój: do dziś na piętrze w jednej z sal ocalał neobarokowy kominek, a w pałacu znajdziemy m.in. fragmenty kafli z Delft zdobionych kobaltem.

W czasie wojny Błotnica Strzelecka nie ucierpiała i do końca XX w. mieścił się tutaj Uniwersytet Ludowy. Od roku 2022 pałac jest w rękach prywatnych i - miejmy nadzieję - że doczeka się remontu, który jest coraz bardziej potrzebny.

Przeczytaj także


Posłuchaj

3:51
Pałac w Błotnicy Strzeleckiej (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 13.03.2023
Godzina emisji: 9.36

pr

Polecane