Centrum życia kulturalnego w starych, zamkowych murach – Świdwin
Potężny zamek został usytuowany na lewym brzegu Regi, w północno-zachodnim narożniku starego miasta. Nietypowy, okrągły kształt sugerował postawienie budowli na miejscu słowiańskiego grodu, ale badania historyków nie potwierdziły tej tezy. Jaka jest historia Świdwina?
Zamek w Świdwinie – średniowieczny zamek rycerski. Pierwotnie w stylu gotyckim, w XVIII wieku przebudowany w stylu klasycyzującego baroku z zachowaniem elementów architektonicznych z XIV wieku.
Foto: Marcin Bielecki/PAP
Od XIII wieku zamek przechodził przez ręce Meklemburczyków, Duńczyków, Niemców, Krzyżaków, Brandenburczyków, zakonu joannitów, Szwedów i Polaków. Obecnie obiekt posiada wyeksponowane mury z XIII wieku. Skrzydłu północnemu przywrócono zaś gotycki kształt z czasów krzyżackich. – Świdwin należy do najstarszych miast województwa. Pierwsze informacje na jego temat pochodzą z 1280 roku. Osada stała na szlaku handlowym z Kołobrzegu do Wielkopolski. W kolejnym stuleciu książę Barnim I przekazał ją zakonowi norbertanów – usłyszeliśmy w audycji.
Czasy krzyżackie
– Od 1319 roku Świdwin stał się własnością rycerza Mikołaja i kolejno należał do następnych członków jego rodziny. W końcu wykupili go Krzyżacy. Nowi właściciele przystąpili do przebudowy i umocnienia zamku. Warto dodać, że dzięki tej inwestycji zakon powiększył swoje terytorium o tak zwaną enklawę – mówił Marek Gaworski. Krzyżacy dokonali rozbudowy i przebudowy pierwotnego założenia. Na przełomie XIV i XV wieku rozebrali stary dom mieszkalny, wznieśli wschodnie skrzydło, duży ceglany budynek, nową bramę i wieżę przybramną.
Czytaj także:
- Zamek w Rzeszowie – od Spytka Ligęzy po lokatorów w togach
- Szymbark: imponujące ruiny krzyżackiego zamku
- Błotnica Strzelecka: pałac, w którym podpisano rozejm kończący III powstanie śląskie
Kolejni właściciele
W 1445 roku zamek wykupił elektor brandenburski Fryderyk II. On również przebudował zamkową bramę. Sto lat później, w 1540 roku, budynek przeszedł w użytkowanie joannitów. To za ich sprawą miała miejsce kolejna rozbudowa. W 1945 roku zamek spłonął w pożarze. Jego odbudowa trwała do 1968 roku.
***
Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 20.03.2023
Godzina emisji: 9.38
zch