"Porywanie dzieci jest zbrodnią wyjątkowo perfidną". Politycy o nakazie aresztowania Putina

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Porywanie dzieci, bardzo często sierot, jest zbrodnią wyjątkowo perfidną. Putin jest osobą zdemoralizowaną do tego stopnia, że te dzieci ustawia na imprezach propagandowych i każe im klaskać – podkreślił w "Śniadaniu w Trójce" Adam Bielan (Partia Republikańska). Gośćmi audycji byli także Piotr Ćwik (Kancelaria Prezydenta), Krzysztof Hetman (Koalicja Polska), Marcin Horała (PiS), Mirosław Suchoń (Polska 2050) oraz Adrian Zandberg (Nowa Lewica).

Władimir Putin został oskarżony o uczestnictwo w deportacji dzieci z terytoriów okupowanych wbrew Statutowi Rzymskiemu i Konwencji Genewskiej, co stanowi zbrodnię wojenną. W tej samej sprawie Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Marii Lwowej-Biełowej, kremlowskiej sekretarz do spraw praw dzieci.

Decyzję MTK z zadowoleniem przyjęło polskie ministerstwo spraw zagranicznych. W oświadczeniu rzecznika MSZ Łukasz Jasina napisał, że "decyzja jest pierwszym zdecydowanym krokiem formalnym Trybunału zmierzającym w kierunku osądzenia najwyższych władz Rosji i wpisuje się w szersze wysiłki społeczności międzynarodowej na rzecz rozliczenia rosyjskich zbrodni popełnianych na Ukrainie".

"Porywanie dzieci jest zbrodnią wyjątkowo perfidną"

Do decyzji MTK odnieśli się na antenie Programu 3 Polskiego Radia goście "Śniadania w Trójce". Jak wskazał Adam Bielan, jest to "bardzo dobra, odważna, chociaż oczywista decyzja MTK w Hadze". – Zbrodnie ludobójstwa popełniane przez Rosjan z rozkazu Putina na Ukrainie są oczywiste – ocenił.

Zaznaczył, że "porywanie dzieci, bardzo często sierot, jest zbrodnią wyjątkowo perfidną". – Putin jest osobą zdemoralizowaną do tego stopnia, że te dzieci ustawia na imprezach propagandowych i każe im klaskać – dodał.

Krzysztof Hetman z Koalicji Polskiej powiedział z kolei, że "z pewnością jest to decyzja swego rodzaju symboliczna, ale niezwykle istotna i ważna". – Daje ona sygnał wszystkim, którzy biorą udział w tej zbrodniczej agresji na Ukrainę ze strony Federacji Rosyjskiej, że jeśli można było dziś wystawić nakaz aresztowania wobec herszta tej bandy, czyli Władimira Putina, to nikt z nich nie może czuć się bezpiecznie – podkreślił.

– Mam nadzieję, chociaż nie chcę być naiwny, że jakaś refleksja wśród tych wszystkich, którzy chcą się powoływać na to, że "wykonują tylko rozkazy", nastąpi – zaznaczył.

"Ta decyzja ma wymiar symboliczny"

Piotr Ćwik ocenił natomiast, że "ta decyzja ma wymiar symboliczny, ale to dobra, zdecydowana, mocna postawa ze strony MTK". – To się wpisuje w tę narrację, którą cały czas przypomina i przedstawia prezydent Andrzej Duda. Mówi, że nie ma powrotu do "business as usual" – wskazał.

Podkreślił, że "to dobra decyzja, idąca w dobrym kierunku". – Trzeba mieć nadzieję, że będzie podtrzymana przez kraje sygnatariusze i będzie prezentowana na co dzień bardzo mocno – dodał.

Adrian Zandberg z Nowej Lewicy zwrócił z kolei uwagę na to, że "ci, którzy popełniają zbrodnie wojenne często myślą, że są bezkarni". – Potem okazuje się jednak, że bezkarni nie są – ocenił. Wskazał, że "to, że Rosja utrzymuje zdolność do prowadzenia działań zbrojnych, to wynik tego, że utrzymuje zdolność do tego, żeby normalnie handlować ze znaczną częścią świata pozaeuropejskiego". 

– W interesie całej wspólnoty międzynarodowej jest to, że jeśli ktoś dokonuje zbrodni przeciwko ludzkości, jeśli narusza pokój i prawo międzynarodowe, to musi wiedzieć, że spotka go kara. W innym razie naśladowców Putina będzie więcej – zaznaczył.

"W rdzeniowym interesie Polski jest pokonanie Rosji"

Marcin Horała z PiS podkreślił, że "w rdzeniowym interesie Polski jest jednoznaczne, wyraźne pokonanie Rosji". – Coraz trudniej będzie niektórym państwom zachodnim pójść na jakiś szybki rozejm, kompromis, coś Rosji oddać czy dać jej wyjść z twarzą. Z każdym miesiącem i z każdą taką decyzją jest to mniej prawdopodobne – ocenił.

Odnosząc się do decyzji MTK, wskazał, że "krok ten jest niewątpliwie dobry, chociaż niesie też za sobą pewne drobne zagrożenia". – Jest to jednak kolejny krok w kierunku zwiększenia prawdopodobieństwa takiego zakończenia wojny, na jakim zależy Polsce – podkreślił.

Mirosław Suchoń zaznaczył natomiast, że "absolutnie jest to bardzo dobra decyzja MTK". – Myślę, że ona ma dziś rzeczywiście wymiar symboliczny, natomiast ten symbol jest ważny w przestrzeni budowania wsparcia dla Ukrainy – dodał.

Jak ocenił, "droga to tego, aby zbrodniarzy, którzy podejmują decyzję w kwestii wojny na Ukrainie, ukarać jest otwarta". – Jest to jednak bardzo długa droga przed całym demokratyczny światem – powiedział.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

52:17
Politycy komentują nakaz aresztowania Putina wydany przez MTK (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

AudycjaŚniadanie w Trójce
ProwadzącaBeata Michniewicz
GościeAdam Bielan (Partia Republikańska), Piotr Ćwik (Kancelaria Prezydenta), Krzysztof Hetman (Koalicja Polska), Marcin Horała (PiS), Mirosław Suchoń (Polska 2050, Adrian Zandberg (Nowa Lewica)
Data emisji: 18.03.2023
Godzina emisji: 9.05

jb/pr/ans

Polecane