"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Trwa nabór prac do czwartej edycji konkursu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Trwa nabór prac do czwartej edycji konkursu
Cmentarz w KatyniuFoto: shutterstock.com/Alexander Kobelyatskiy

"Polskie serce pękło. Katyń 1940" to konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. W inauguracyjnej edycji wpłynęło ponad 700 prac, w kolejnej – już blisko 4 tysiące. Prace w ramach tegorocznej odsłony konkursu można nadsyłać do końca marca.

Pomysłodawczynią konkursu jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Ma on na celu promowanie wśród młodzieży znajomości tematyki katyńskiej. Jednocześnie inicjatywa ma zachęcić do poznawania historii zbrodni w Katyniu i losów jej ofiar. W tym roku uczestnicy pytani są o postawy polskich oficerów, którzy znaleźli się w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. 

Konkurs jest organizowany w czterech kategoriach: plastycznej, literackiej, tekstu piosenki oraz scenariusza lekcji. – Konkurs cieszy się bardzo dużą popularnością, poziom nadsyłanych prac jest bardzo wysoki – mówi Paweł Kurtyka, prezes Fundacji im. Janusza Kurtyki. – Zarówno pod kątem poziomu artystycznego, jak i wiedzy, nagradzane są opracowania o bardzo wysokim poziomie.

Najczęściej czytane:

Jak zaznacza Paweł Kurtyka, nagrodzone w poprzednich edycjach konkursu prace wyróżniały się wysokim poziomem dbałości o szczegóły i wiedzę historyczną. Rozmówca Tomasza Miary dodaje, że zgłoszone projekty co roku ocenia jury złożone z ekspertów z dziedzin historii oraz sztuki. – Nie ma możliwości, aby do tego etapu dotarła nieścisła lub nierzetelna praca. Grono ekspertów, z prof. Tadeuszem Wolszą na czele, weryfikuje ich poziom merytoryczny. Powołując poszczególne kategorie, Kancelaria Sejmu dba również o to, aby powołać do oceny właściwych ekspertów, zgodnych z tematyką. Każda z sekcji kapituły ma swojego prowadzącego, który jest specjalistą w danej dziedzinie – podkreśla dyrektor Fundacji im. Janusza Kurtyki.

Termin nadsyłania prac do tegorocznej edycji konkursu upływa 24 marca. – Jeżeli jeszcze, na tej ostatniej prostej, ktoś ma wolę, aby złożyć taką pracę, trzeba czym prędzej brać się do dzieła – zachęca Paweł Kurtyka na antenie Programu 3 Polskiego Radia.

Posłuchaj

3:24
"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Trwa nabór prac do czwartej edycji konkursu (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Paweł Kurtyka (prezes Fundacji im. Janusza Kurtyki)
Data emisji: 16.03.2023
Godziny emisji: 14.31

qch

Polecane