Profesor Maliszewski: w kolejnych kwartałach inflacja będzie spadać

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Większość ekonomistów mówi, że 2023 r. minie pod znakiem dezinflacji. Odczyt za luty będzie jeszcze wysoki, ale w kolejnych kwartałach inflacja będzie maleć. Na koniec roku może być jednocyfrowa - mówił w Programie 3 Polskiego Radia prof. Norbert Maliszewski, szef Rządowego Centrum Analiz.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński ocenia, że we wrześniu inflacja w Polsce spadnie poniżej poziomu 10 proc. Z opublikowanych fragmentów najnowszego raportu NBP o inflacji i wzroście gospodarczym wynika, że w czwartym kwartale inflacja wyniesie 7,6 proc.

Profesor Norbert Maliszewski wskazał, że "nie tylko prezes NBP, ale większość ekonomistów mówi, że ten rok będzie pod znakiem dezinflacji". W lutym, mówił, odczyt inflacyjny ma być jeszcze wysoki, ale w kolejnych kwartałach inflacja będzie maleć. - Na koniec roku może się okazać jednocyfrowa, co ma ogromne znaczenie społeczne - dodał. Jak tłumaczył, takie prognozy dot. inflacji mają "ważne znaczenie psychologiczne", bo mniej prawdopodobne jest zjawisko "spirali inflacyjnej".

Profesor Maliszewski: bez interwencji państwa rachunki za prąd i gaz byłyby wyższe

Posłuchaj

14:21
Prof. Norbert Maliszewski o sytuacji ekonomicznej (Salon Polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Na nastroje społeczne wpływa też zdaniem prof. Maliszewskiego to, że obóz rządzący "wygrał zimę". - Na takiej zasadzie, że Donald Tusk straszył, że będzie zimno i ciemno, a węgla nie będzie. A okazuje się, że węgiel był, ceny energii i gazu zostały zamrożone - wskazał. Dodał, że bez interwencji państwa rachunki za prąd byłyby dwukrotnie wyższe, a za gaz - trzykrotnie.

Zobacz także:

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
ProwadziBartłomiej Graczak
Gość: prof. Norbert Maliszewski (sekretarz stanu w KPRM, szef Rządowego Centrum Analiz)
Data emisji: 10.03.2022
Godzina emisji: 8.45

ms

Polecane