Walka z inflacją w Polsce. Tomasz Trela: nie należy zaciskać pasa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Jak zaciśniemy pasa dla emerytów czy sfery budżetowej, to przestaną oni mieć pieniądze na podstawowe potrzeby – powiedział w "Trójkowym komentarzu dnia" Tomasz Trela, poseł Lewicy.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński stwierdził, że inflacja po wakacjach zacznie spadać, "bo złoty jest jak zderzak". Na początku lipca Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podniosła stopy procentowe o 50 pkt. bazowych. Główna stopa NBP, referencyjna, wzrosła do 6,5 proc. W lipcu prezes NBP Adam Glapiński prognozował, że zakładając utrzymanie rządowej tarczy antyinflacyjnej, inflacja – począwszy od III kw. br. – będzie stopniowo się obniżać.

Silna złotówka

Tomasz Trela powiedział, że kluczem do walki z inflacją jest umocnienie naszej waluty. – Żeby obniżyć inflację, należy odblokować pieniądze z UE. Każdy ekonomista wie, że kiedy tak duże pieniądze pójdą w rynek, to złotówka zacznie się umacniać, a to czynnik antyinflacyjny. Możemy mieć inflację na poziomie 8 proc. – powiedział.

– Nie należy walczyć z UE, ale traktować ją jako partnera, który może nam pomóc. Dlaczego z UE korzystają Francuzi, Włosi czy Grecy? My nie dostajemy tych pieniędzy, tylko musimy do budżetu UE zwracać pieniądze – dodał.

Zdaniem gościa Polskiego Radia trzeba pomóc tym, którzy są teraz najbardziej poszkodowani. Jego zdaniem polityka zaciskania pasa jest błędna. – Jedną z grup, która ma duże problemy, to sfera budżetowa. Jeżeli ktoś zarabia 3 tys. zł netto, to stoi przed dramatycznymi wyborami. Mamy 30 mld zł większe wpływy do budżetu i należy podzielić to na społeczeństwo – ocenił.

– Nie dam wmanewrować się w to, że jak jest inflacja, to należy zaciskać pasa. Jak zaciśniemy pasa dla emerytów czy sfery budżetowej, to przestaną oni mieć pieniądze na podstawowe potrzeby – dodał Tomasz Trela.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

9:48
Tomasz Trela o walce z inflacją (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+
 

***

Audycja: "Trójkowy komentarz dnia"
Prowadzący: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Tomasz Trela (Lewica)
Data emisji: 3.08.2022
Godzina emisji: 18.10

dz/pr

Polecane