Technologia VR – wirtualne światy na wyciągnięcie ręki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Technologia VR – wirtualne światy na wyciągnięcie ręki
Dzięki goglom VR można m.in. odbyć kurs pierwszej pomocyFoto: shutterstock/Syda Productions

Wykorzystuje się ją w edukacji, medycynie, wojsku i biznesie – technologia VR coraz śmielej wkracza w nasze życie. Choć ma wiele zalet, wiążą się z nią też pewne niebezpieczeństwa.

Technologia wirtualnej rzeczywistości – z ang. virtual reality – przeciętnemu człowiekowi kojarzy się przede wszystkim z grami komputerowymi lub inną "niepoważną" rozrywką. Tymczasem VR wkracza do kolejnych dziedzin życia i bywa z powodzeniem wykorzystywana m.in. przez wojskowych, lekarzy czy nauczycieli. Ma też coraz szersze zastosowanie w biznesie.

Praktyczne zastosowanie technologii VR spotyka się już w branży nieruchomości. Dzięki specjalnym goglom, wyświetlającym trójwymiarowe, ruchome wizualizacje, możemy "zwiedzić" interesujące nas mieszkanie lub dom, nawet jeśli są one odległe o setki kilometrów. Coraz popularniejsze jest też wykorzystywanie tej technologii w edukacji – dzięki niej można np. zaglądać w głąb ciała człowieka lub brać udział w wirtualnych oględzinach miejsca zbrodni.

Nie można zapomnieć również o terapeutycznych zaletach VR-u. Pomaga m.in. chorym na depresję, zmagającym się z zaburzeniami lękowymi, czy też osobom autystycznym, które często boją się wychodzić z domu. Bezpieczny, wirtualny świat może im pomóc w przezwyciężeniu tych oporów.

Z technologią VR wiążą się też zagrożenia – i nie chodzi wyłącznie o jej uzależniające działanie. – To musi być wirtualne środowisko bardzo dobrze stworzone przez odpowiednie osoby i zespoły – mówiła w Trójce Karolina Buchta z AGH w Krakowie. Wejście w źle zaprojektowany wirtualny świat może bowiem skutkować tzw. chorobą symulatorową, podobną do choroby morskiej czy lokomocyjnej.


Posłuchaj

4:20
Wirtualne światy na wyciągnięcie ręki (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Jakub Witkowski
Data emisji: 8.03.2023
Godzina emisji: 11.39

kc

 


Polecane