Automatyzacja gospodarstw domowych: bardzo wygodna dla ludzi, ale czy bezpieczna?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Automatyzacja gospodarstw domowych: bardzo wygodna dla ludzi, ale czy bezpieczna?
Domowe roboty ułatwiają życie, ale mogą tez stanowić zagrożenieFoto: Shutterstock/Frame Stock Footage

Rośnie liczba gospodarstw domowych, które decydują się na wdrażanie nowinek technologicznych, np. systemów utrzymujących stałą temperaturę. Przyspieszenie cyfryzacji domów jest widoczne także w innych dziedzinach. Wg badaczy z Uniwersytetu Oksfordzkiego digitalizacja przyśpiesza m.in. w segmencie typowych prac domowych, jak sprzątanie. Wg badań ponad 40 procent prac, które wykonujemy w domu, przed 2030 zacznie wykonywać sztuczna inteligencja.

  • Automatyzacja gospodarstw domowych postępuje w szybkim tempie: naukowcy przewidują, że do 2030 roku ponad 40 procent prac, które wykonujemy w domu, będą wykonywać roboty bądź automaty
  • Zintegrowane poprzez domową sieć urządzenia stanowią stosunkowo łatwy cel dla hackerów, którzy, wykorzystując lukę w oprogramowaniu, mogą włamać się do tej sieci i wykraść poufne dane

Przyszłość już teraz jest w naszym domu

– Jak powiedział kiedyś Stanisław Lem, nasze życie możemy zautomatyzować, zrobotyzować do takiego stopnia, jaki sobie jesteśmy w stanie wyobrazić. Jakiś czas temu był animowany film "Wall-e", pokazujący wizję świata, w którym wszystko robią roboty, a człowiek właściwie tylko leży – mówi Igor Protasowicki, ekspert ds. bezpieczeństwa informacyjnego z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. – I ta wizja spełnia się już dzisiaj, tu i teraz: roboty potrafią za nas sprzątać, myć okna, gotować, mogą uzupełniać nasze zapasy w lodówce… Nasza rola ogranicza się właściwie do wydawania poleceń – wskazuje.

Pralka, lodówka, odkurzacz i kosiarka

– Pralka oprócz tego, że jest w stanie rozpoznać rodzaj tkaniny i cykl prania, jaki powinna wykonać, może też być zarządzana na odległość poprzez aplikację, łącząc się z naszą siecią domową. Lodówka także łączy się z siecią domową i jest w stanie monitorować wszystkie produkty, które są w niej. Weryfikować – na różnych zasadach: czy to na zasadzie wagi, czy statystycznego zużycia poszczególnych produktów – i podpowiadać nam listę zakupów lub wręcz robić w niektórych sklepach internetowych te zakupy za nas – wymienia Trójkowy gość. – Urządzenia, do których wystarczy powrzucać poszczególne składniki w określonej kolejności, które pokroją te składniki za nas, wymieszają, podgrzeją i przygotują w zasadzie gotowy posiłek. Roboty, które skanują nasz dom, rozpoznają schody, dywany, zachlapane i zanieczyszczone powierzchnie, też potrafią sobie obliczyć, które statystycznie części mieszkania są najbrudniejsze i tam koncentrują swoje siły – opisuje.

– Oprócz tego różne urządzenia, które towarzyszą nam dookoła domu, jak choćby zautomatyzowane kosiarki. Możemy zarządzać zużyciem energii w naszym domu, decydować o prasy systemów ogrzewania i klimatyzacji – dodaje.

WALL-E (2008) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers/YouTube Rotten Tomatoes Classic Trailers

Niebezpieczny podajnik karmy dla psów

– Wszystkie te systemy są zazwyczaj integrowane przez naszą sieć bezprzewodową i tu pojawiają się główne zagrożenia. Każde urządzenie zostało wyposażone przez swojego producenta w określone oprogramowanie. Od jakości pracy programisty zależy najwięcej, ponieważ tu można znaleźć luki, dziury, niedoskonałości, przez które osoby z zewnątrz mogą się dostać nie tylko do tego jednego urządzenia, ale, za jego pośrednictwem, do wszystkich innych, które też są podłączone do tej sieci – wskazuje Igor Protasowicki. – Kilka lat temu głośna była sprawa automatycznych karmników dla psów. Można było bardzo łatwo zaprogramować ilość karmy i porę, kiedy będzie podawana. Plus monitorować pracę dozownika za pomocą aplikacji w smartfonie. I jednego dnia haker zhakował wszystkie takie urządzenia jednej marki na całym świecie, blokując do nich dostęp. I zażądał od producenta okupu – opowiada.

– Ale wyobraźmy, co by się stało, gdyby ten haker, zamiast żądać okupu, dostał się do naszej sieci wewnętrznej? Gdyby uzyskał dane z przystawek smart w telewizorach, gdyby dobrał się do informacji wrażliwych przechowywanych w komputerach i smartfonach podłączonych do tej sieci… – ostrzega.

Przeczytaj także


Posłuchaj

9:11
Czy zautomatyzowane gospodarstwa domowe są bezpieczne dla ludzi? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Igor Protasowicki (ekspert ds. bezpieczeństwa informacyjnego z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie)
Data emisji: 1.03.2023
Godzina emisji: 11.41

pr

Polecane