Czy istnieje i jak działa prawo, które reguluje to, co się dzieje w kosmosie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy istnieje i jak działa prawo, które reguluje to, co się dzieje w kosmosie?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Kosmos jest nieznaną, niebezpieczną, czasami mglistą, w większości jednak po prostu czarną, otchłanią. Jak się okazuje, dotyczy to również kwestii prawnych. Podobno część z nich została uregulowana, ale są też takie obszary, w których nie do końca wszystko wiadomo…

  • Traktat o przestrzeni kosmicznej z 1967 roku określa podstawy międzynarodowego prawa kosmicznego. Został podpisany przez rządy USA, ZSRR i Wielkiej Brytanii, a obecnie jego stronami jest 110 państw
  • Oprócz prawa kosmicznego będącego zbiorem przepisów ONZ istnieje też krajowe prawo kosmiczne oraz tzw. kontraktowe prawo kosmiczne

Czym jest prawo kosmiczne?

– Istnieje coś takiego jak prawo kosmiczne, chociaż najczęściej, mówiąc o nim, mówimy o zbiorze przepisów, jakie stworzyła ONZ: to są traktaty, konwencje, porozumienia. Istnieje też krajowe prawo kosmiczne oraz trzecia gałąź, bardzo kontrowersyjna, szczególnie w części akademickiej – tzw. kontraktowe prawo kosmiczne – tłumaczy Kamil Muzyka z Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego. – To ostatnie było pomijane, mimo że istnieje od dawna. To są umowy międzyrządowe, jak umowa o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej czy tzw. Porozumienia Artemidzkie – wskazuje.

Traktat o przestrzeni kosmicznej

– Podstawowym prawem kosmicznym jest Traktat o przestrzeni kosmicznej z 1967 roku, który definiuje, co państwa mogą robić w przestrzeni kosmicznej i czego nie mogą robić. Czyli nie mogą zawłaszczać terytorium, nie mogą wytyczać działek, mogą za to swobodnie działać w sposób pokojowy, mogą też wydawać zgody podmiotom prywatnym, podmiotom państwowym na działalność w przestrzeni kosmicznej – wyjaśnia rozmówca Witolda Lazara. – Z drugiej strony są też odpowiedzialne za to, co te podmioty robią, kiedy wyrządzają krzywdę, kiedy dochodzi do zderzeń, oraz zachowują swoją kontrolę nad obiektami kosmicznymi i nad personelem – wylicza.

Przeczytaj także


Posłuchaj

8:29
Międzynarodowe prawo kosmiczne: zdecydowanie ciemna materia (trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Kamil Muzyka (Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne)
Data emisji: 7.03.2023
Godzina emisji: 11.36

pr

Polecane