Przemiany malarstwa młodych. Co niesie nowoczesność?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
 Przemiany malarstwa młodych. Co niesie nowoczesność?
W zeszłorocznej edycji biennale prezentowane były zarówno prace hiperrealistyczne, jak i abstrakcje geometryczne czy impresjonistyczneFoto: Shutterstock/ Gorodenkoff

– Jest długa tradycja uśmiercania malarstwa. Pojawienie się fotografii było takim pierwszym zagrożeniem – przypomina prof. Sławomir Toman. Mimo mijających lat malarstwo ma się dobrze, zwłaszcza że jest sztuką, z którą najpełniej się obcuje w przypadku bezpośredniego kontaktu z dziełem.

 – Malarstwo jest tym medium artystycznym, które dostarcza emocji i przeżyć nie do zastąpienia. Przeżyło fotografię, komputery, i przeżyje sztuczną inteligencję, która teraz z takim impetem pojawia się w przestrzeni cyfrowej. Już są artyści, którzy zaczęli to wykorzystywać; tak samo, jak dziewiętnastowieczni malarze od razu zaczęli wykorzystywać fotografię – ocenia gość Redbada Klynstry-Komarnickiego. 

Przeczytaj także:


Posłuchaj

50:22
Świat oczami młodych malarzy. Jaki jest? (Trzy gramy Redbada/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

 Jakie jest malarstwo młodych? 

Punktem wyjścia do rozmowy będzie kolejna edycja biennale adresowanego dla młodych.  "Lubelska wiosna" jest konkursem malarskim o zasięgu ogólnopolskim, mającym na celu promowanie i wspieranie młodych artystów poruszających się w obszarze szeroko pojętego malarstwa, skierowanym do osób do 35. roku życia, absolwentów kierunków artystycznych. Skąd to ograniczenie? – Konkursów bez ograniczeń wiekowych jest w Polsce co najmniej kilka, jak nie kilkanaście. Nasz się wyróżnia głównie tym, że chcemy promować ludzi młodych, co nie znaczy, że oni dopiero zaczynają swoją karierę – mówi prof. Mariusz Drzewiński. Jak dodaje, w tym roku wsparcie młodych ma szczególne znaczenie, gdyż Lublin jest tegoroczną Europejską Stolicą Młodzieży. 

LUBELSKA WIOSNA – I Biennale Malarstwa - wernisaż wystawy/Centrum Spotkania Kultur

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Goście: prof. Sławomir Toman (Katedra Malarstwa i Rysunku na UMCS w Lublinie), prof. Mariusz Drzewiński (dyrektor do spraw programowych Centrum Spotkania Kultur, organizatora biennale "Lubelska wiosna", Katedra Malarstwa i Rysunku na UMCS w Lublinie)
Data emisji: 5.03.2023
Godzina emisji: 14.07

gs

Polecane