Wizjonerstwo i apokaliptyczne wizje. Spotkanie ze sztuką Zdzisława Beksińskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wizjonerstwo i apokaliptyczne wizje. Spotkanie ze sztuką Zdzisława Beksińskiego
Fragment wystawy "Beksiński w Lublinie"Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Był jednym z najbardziej uznanych przedstawicieli sztuki współczesnej w Polsce. Przesiąknięta apokaliptycznymi wizjami twórczość pomagała mu oswoić lęk przed śmiercią, która nieustannie towarzyszyła rodzinie. W audycji "Trzy gramy Redbada" przyjrzeliśmy się postaci Zdzisława Beksińskiego i sztuce przez wielkie "S". 

W audycji przyjrzeliśmy się pracom wyprzedzającym swoją epokę. Nie zabrakło też zaproszenia na kończącą się i cieszącą się dużą popularnością wystawę "Beksiński w Lublinie". Gościem audycji była Ewa Barycka z Fundacji Beksińskiego. 

Zdzisław Beksiński

Urodził się podczas niezwykle mroźnej zimy, 24 lutego 1929 roku. Przyszły malarz przyszedł na świat w uznanej w Sanoku rodzinie – jego przodkowie zakładali fabrykę kotłów, która po latach przekształciła się w słynny zakład Autosan. Zdzisław Beksiński dorastał w rodzinnym domu, zamieszkiwanym przez jego rodzinę przez pięć pokoleń.

Od dzieciństwa obcował ze śmiercią. Gdy miał dziesięć lat, wybuchła II wojna światowa, a miejscem zabaw jego i rówieśników zostały podwórka upstrzone niewybuchami. Przez jedną z takich zabaw stracił w lewej dłoni część kciuka oraz palca wskazującego. Zdał maturę pod koniec lat 40. i rozpoczął studia architektoniczne. 

Obrazy widywał w snach

W latach 60. odszedł od fotografii i skupił się na malarstwie. W tym czasie pracował w Sanockiej Fabryce Autobusów "Autosan" i projektował nadwozia pojazdów produkowanych w zakładzie. – Zaczynałem jako abstrakcjonista, spawający blachy i rozmaite takie rzeczy. Przeszedłem przez rzeźbę, sztukę fantastyczną, a w tej chwili robię jakby takie powiększone rysunki piórkiem, tylko że są rysowane przy pomocy pędzla i kolorów – wspominał w 1999 roku

 "Beksiński w Lublinie"

Do niedziel 29 stycznia w Lublinie można oglądać pięćdziesiąt, specjalnie wyselekcjonowanych obrazów mistrza. Pochodzą one ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. Jak zaznaczają organizatorzy, wszystkie z wybranych, ukazują wyjątkowy i tajemniczy świat Beksińskiego. 

Posłuchaj

50:47
Spotkanie ze sztuką Zdzisława Beksińskiego (Trzy gramy Redbada/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Beksiński w Lublinie / Centrum Spotkania Kultur

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Gość: Ewa Barycka  (Fundacja Beksińskiego)
Data emisji: 22.01.2023
Godzina emisji: 14.07

kc/id/zch

Polecane