Kultura wiejska. Jak zachować ją od zapomnienia?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kultura wiejska. Jak zachować ją od zapomnienia?
Noc św. Jana w Muzeum Wsi LubelskiejFoto: PAP/Wojtek Jargiło

– Kultura i tradycja wsi polskiej umiera każdego dnia wraz z najstarszymi członkami, który pamiętają przekaz – opowiada Edmund Kajetan Kuryluk, rekonstruktor muzyki tradycyjnej, którego działalność skupia się w Lublinie i jego okolicach. Jak przyznaje większość przekazu o dawnych tradycjach czy kulturze wciąż jest ustna, choć na szczęście nie jest to już jedyna forma przekazu. 

– W latach 70. i 80. był taki boom, żeby jeździć po wsiach i nagrywać śpiewaków. Archiwa uczelniane są dość bogate, ale inaczej jest słuchać nagrań i z nich rekonstruować, a co innego mieć kontakt z żywym człowiekiem – podkreśla gość Trójki. Jak dodaje, sam jeżdżąc po wsiach i spotykając się z przedstawicielkami kół gospodyń wiejskich, wielokrotnie słyszał utwory mocno zmienione pod wpływem muzyki popowej. Często jednak zdarzało się, że przy kolejnym spotkaniu pieśniarki przypominały sobie nieco inne wykonania tego samego utworu, zasłyszane od swoich babć. – To jest w zakamarkach pamięci, trzeba i czasu i chęci i wytrwałości, by troszeczkę poszukać – dodaje. 

Ciekawość swoich korzeni

Jak przyznaje gość Redbada Klynstry-Komarnickiego, często do tradycji rodzinnej sięgają nie dzieci, a wnukowie depozytariuszy kultury. – To jest taki standard, bo odrzucamy, to co jest nam najbliższe i sięgamy, do czegoś co jest daleko. To jest też zbieg okoliczności kulturowo-społeczno-historycznych. Kiedyś, w latach 70. ludzie wstydzili się swojego pochodzenia ze wsi. Teraz jest to modne, chcemy mieszkać na wsi, jeździmy tam, bierzemy udział w różnych wydarzeniach, które tę kulturę i muzykę w jakiś sposób odtwarzają i przywracają nam – ocenia. 

Przeczytaj także:

To też jak mówi jest kwestia odzyskiwania tożsamości. – Wszyscy jesteśmy ciekawi skąd pochodzimy, co nas ukształtowało, co miało wpływ na to, że jesteśmy, jacy jesteśmy. Świadomie czy nieświadomie dążymy do samopoznania i zrozumienia tego, co jest naszą kulturą narodową – mówi Edmund Kajetan Kuryluk, przyznając jednocześnie, że w porównaniu do innych narodów, to wciąż mamy wiele do nadrobienia. 


Posłuchaj

48:49
Skąd jesteśmy. Jak poznać i ocalić historię przodków? (Trzy gramy Redbada/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Gość: Edmund Kajetan Kuryluk (teatrolog, pedagog teatru, śpiewak, rekonstruktor muzyki tradycyjnej)
Data emisji: 12.02.2023
Godzina emisji: 14.07

gs

Polecane