Znaczenie choreografii w sztuce oczami Tobiasza Berga

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Znaczenie choreografii w sztuce oczami Tobiasza Berga
Taniec to nie tylko sztuka, ale też aktywność, która łączy wszystkich, niezależnie od ich sprawnościFoto: Shutterstock/Igor Bulgarin

Tobiasz Berg to ceniony na świecie choreograf społeczny, autor projektów nominowanych do wielu, międzynarodowych nagród. Jedną z nich jest FEDORA 2022 w kategorii Edukacja. Z artystą rozmawialiśmy o znaczeniu choreografii w sztuce, a przede wszystkim w teatrze.

Tobiasz Sebastian Berg jako jedyny Polak został nominowany do prestiżowej nagrody FEDORA 2022 w kategorii Edukacja. Artysta ma szansę zostać wyróżnionym za spektakl zatytułowany "Łabędzie", w którym udział wzięły osoby słabowidzące i niewidome.

 To historyczna nominacja. Jesteśmy już na finiszu. Cały proces jest dość złożony i trwa od pół roku. Rozpoczął się od rozmów i spotkań z jurorami oraz prezentacji rzeczy, jakimi dysponujemy. Teraz jesteśmy już na ostatnim etapie konkursu, czyli podczas głosowania publiczności. To ciekawe, że nie jest to konkurs, w którym głosy oddają jedynie jurorzy. Składowa jest bardzo szeroka. Musimy więc udowodnić Europie, że damy radę i poświęcimy wiele energii, by wszystko nam się udało   mówił Tobiasz Sebastian Berg w audycji "Trzy gramy Redbada". 

Sztuka, która przełamuje bariery

Taniec to nie tylko sztuka, ale też aktywność, która łączy wszystkich, niezależnie od ich sprawności. Wszystko za sprawą przekazywanych za jego pomocą emocji. Jak podkreśla Tobiasz Berg, choreograf, aktor teatru tańca i twórca społeczny: "Przekazywane przez taniec wartości są uniwersalne i dostępne dla wszystkich". 

W spektaklu "Łabędzie" tańczą osoby niewidome, słabowidzące oraz posługujące się alternatywną motoryką. Jak zaznaczają twórcy, nie było im łatwo wyjść na scenę. Mimo ograniczeń poniosła ich jednak muzyka i doświadczenie. Celem projektu było ukazanie, że sztuka uczy przełamywania barier. 

Spektakl otrzymał nominację do FEDORA 2022 w kategorii Edukacja. Nagroda wspiera innowację i kreatywność w operze, a także balecie. Ogłoszenie wyników będzie miało miejsce podczas uroczystej gali 10 lutego w Paryżu. 

Posłuchaj

50:53
Znaczenie choreografii w sztuce oczyma Tobiasza Berga (Trzy gramy Redbada/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

*** 

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Gość: Tobiasz Berg (choreograf)
Data emisji: 5.02.2023
Godzina emisji: 14.07

zch

Polecane