Pałac Myślewicki – niedoceniana perła Łazienek Królewskich w Warszawie
2023-03-02, 12:03 | aktualizacja 2023-03-02, 12:03
Pałac Myślewicki pełni rolę kopciuszka przy "pięknej i popularnej siostrze", jaką jest stojący nieopodal Pałac na Wyspie. Mimo to warto odwiedzić ten jeden z najważniejszych budynków warszawskich Łazienek Królewskich.
– Budowla ta już lata temu, kiedy zwiedziłem ją po raz pierwszy, zrobiła na mnie wielkie wrażenie i była bardzo dużym zaskoczeniem – mówi o Pałacu Myślewickim ekspert Marek Gaworski. Pałac został zbudowany w latach 80. XVIII wieku wg projektu włoskiego architekta Dominika Merliniego. Swą nazwę zawdzięcza wsi Myślewice, która znajdowała się przed wiekami w tym miejscu.
Pałac Myślewicki miał być w zamyśle główną siedzibą Stanisława Augusta Poniatowskiego, król jednak przekazał go w ręce bratanka, Józefa Poniatowskiego. Mieszkał on tu przez pewien czas – do dziś nad wejściem do budynku widoczne są jego inicjały, a wewnątrz można podziwiać m.in. książęcą sypialnię wyposażoną w sekretne wejście.
Najstarszym fragmentem pałacu, zbudowanego w stylu wczesnego klasycyzmu, jest środkowa część, wniesiona na planie kwadratu. W XIX wieku budowla służyła rosyjskim generałom, a w czasie II wojny światowej cudem uniknęła zniszczenia. Od 1958 roku, przez kilkanaście kolejnych lat, w pałacu regularnie spotykali się dyplomaci ze Stanów Zjednoczonych i Chińskiej Republiki Ludowej, by rozmawiać na temat współpracy obu państw.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 2.03.2023
Godzina emisji: 9.30
kc