Grafenowe kropki kwantowe przyszłością fotowoltaiki? Polscy naukowcy tak uważają

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Grafenowe kropki kwantowe przyszłością fotowoltaiki? Polscy naukowcy tak uważają
Wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski poinformował, że do funduszu trafiło już ponad 31 tys. wniosków na kwotę 278 mln złFoto: anatoliy_gleb/Shutterstock

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracowali innowacyjną metodę produkcji paneli fotowoltaicznych. Ich zdaniem przyszłość leży w wykorzystaniu grafenowych kropek kwantowych, które są wytwarzane z bioodpadów. To rewolucyjna metoda, bo pozwoli na znaczne zmniejszenie ilości odpadów, a także wyeliminowanie zagrożeń związanych z pozyskiwaniem krzemu.

  • Dzięki grafenowym kropkom kwantowym panele fotowoltaiczne mogą się przyjąć formę przezroczystej folii naklejanej na dowolne powierzchnie o dowolnym kształcie
  • Tego typu panele już są montowane w dachach samochodów, podejmowane są próby montowania na żaglach jachtów

Lekkie, przezroczyste, elastyczne

– Do produkcji paneli fotowoltaicznych wykorzystujemy grafenowe kropki kwantowe. To bardzo małe struktury wielkości kilkudziesięciu nanometrów i grubości jednego atomu, atomu węgla. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskiwać panele bardzo lekkie, przezroczyste i elastyczne. Dzięki temu możemy je wykorzystywać w takich zastosowaniach i miejscach, w których tradycyjna fotowoltaika ma problem – tłumaczy dr Piotr Zawadzki z Politechniki Łódzkiej. – Możemy to zastosować na wielkich powierzchniach biurowych w postaci folii naklejanej na szyby. I wszędzie tam, gdzie skomplikowane kształty mogły by być problemem dla tradycyjnej fotowoltaiki – wskazuje.

Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia

Czy to oznacza, że są to panele idealne, na które czekał świat? – Myślę, że moglibyśmy chcieć jeszcze większej wydajności tak jak wszędzie. Ten postęp dokonuje się dosłownie z tygodnia na tydzień: wszyscy prześcigają się w coraz większej wydajności paneli tradycyjnych. I myślę, że tutaj też to będzie bardzo ważna sprawa: będziemy chcieli je udoskonalać, żeby ta wydajność była jak najwyższa – mówi Trójkowy gość. – Są już samochody, które na dachu mają panele produkujące prąd, podejmowane są próby, by takie panele zainstalować na żaglach jachtów, które dzięki temu byłyby samozaspokajające się energetycznie… Tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia – wskazuje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

6:48
Lekkie, cienkie, elastyczne - takie wkrótce będą panele fotowoltaiczne? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 ***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: dr Piotr Zawadzki (Politechnika Łódzka)
Data emisji: 27.02.2023
Godzina emisji: 11.36

pr

Polecane