Płatności bezgotówkowe biją rekordy popularności, ale z gotówki nie rezygnujemy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Płatności bezgotówkowe biją rekordy popularności, ale z gotówki nie rezygnujemy
Płatności bezgotówkowe są coraz popularniejsze, ale nie chcemy rezygnować z tradycyjnego pieniądzaFoto: shutterstock/Kostiantyn Voitenko

W minionym roku Polacy wykonali ponad miliard transakcji za pomocą BLIK-a. To kolejny dowód na to, że lubimy tego typu nowinki ułatwiające działania finansowe. Chociaż z drugiej strony aż 80 procent mieszkańców naszego kraju jest przeciwna rezygnacji z tradycyjnych pieniędzy.

  • Transakcje za pomocą BLIK-a są coraz popularniejsze: w roku 2022 korzystaliśmy z niego ponad miliard razy!
  • Polacy nie chcą jednak rezygnować z płatności gotówką: aż 80 procent jest przeciwna rezygnacji z tradycyjnych pieniędzy

Autoryzacja naszym DNA

Przez ostatnie kilkanaście lat sposób, w jaki płacimy za zakupy i usługi, zmienił się diametralnie. Jeszcze w 2005 roku do realizacji przelewu potrzebne były specjalne druczki i wycieczka do banku. Teraz, za pomocną kilku kliknięć na smartfonie, mając 6-cyfrowy kod lub numer telefonu, możemy zapłacić za dowolną rzecz, a pieniądze na koncie pojawiają się błyskawicznie. Nikogo też nie dziwi czip do płatności zamknięty w zegarku, obrączce czy opasce.

Testowane są też inne technologie. – Lata temu mogliśmy oglądać na filmach z Jamesem Bondem skanowanie tęczówki oka, a dziś okazuje się, że najbezpieczniejszym podpisem związanym z naszym ciałem jest skan mikrowzoru, który znajduje się na przegubie ręki, który funkcjonuje tylko, kiedy jesteśmy żywi – mówi Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha. – Technologia na pewno pójdzie w kierunku autoryzacji za pomocą naszego unikalnego DNA. Będziemy mogli autoryzować transakcje kroplą potu – przewiduje.

Nie żegnamy się z gotówką

Jednak całkowite odejście od gotówki raczej nie nastąpi. – Szwedzi tego próbowali i jeszcze 10 lat temu była w Szwecji taka strategia, żeby przejść w 100 procentach na płatności bezgotówkowe. I już się z tego wycofują, bo się zorientowali, że jeśli będzie jakaś awaria zasilania, to ludzie tracą możliwość zawierania jakichkolwiek transakcji – opowiada Maciej Samcik, autor bloga "Subiektywnie o finansach".

Dodatkowym powodem jest fakt, że dokonując transakcji bezgotówkowych, przestajemy być anonimowi, a to budzi złe skojarzenia. – Śledzenie, jak pieniądz wędruje między obywatelami, niestety prowadzi do sytuacji państwa z Orwella i Huxleya – wskazuje Andrzej Sadowski.

Przeczytaj także


Posłuchaj

3:41
BLIK bije rekordy popularności - ponad miliard transakcji w 2022 roku! (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Marcin Jagiełowicz
Data emisji: 10.02.2023
Godzina emisji: 6.46

pr

Polecane