Nie tylko wydanie "Wierszy wszystkich" uświetni setną rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nie tylko wydanie "Wierszy wszystkich" uświetni setną rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej
Szwecja Sztokholm 10.12.1996. Laureatką nagrody Nobla w dziedzinie literatury została polska poetka Wisława Szymborska. Po ceremonii wręczenia nagrody odbył się uroczysty bankiet w Sali Błękitnej sztokholmskiego Ratusza. Nz. poetka i król Szwecji Karol XVI Gustaw przy stole honorowym. meg Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Rok 2023 został ogłoszony przez Senat rokiem Wisławy Szymborskiej. Z tej okazji zostaną m.in. wydane "Wiersze wszystkie" polskiej noblistki, w Krakowie z kolei zostanie otwarty park literacki jej imienia. Fundacja Wisławy Szymborskiej przedstawiła plan wydarzeń związanych ze świętowaniem setnej rocznicy urodzin poetki.

  • Już pod koniec lutego ukażą się "Wiersze wszystkie" Wisławy Szymborskiej
  • Park literacki Wisławy Szymborskiej będzie pierwszym parkiem w Krakowie poświęconym kobiecie

Szymborska w jednym tomie…

– Uważam, że wydanie "Wierszy wszystkich" nareszcie w jednym tomie, a nawet dwóch, to najważniejsze wydanie tego roku. Bo będziemy mieli tę Szymborską w jednym miejscu – uśmiecha się Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej. – I w tym jednym tomie, który ukazuje się za dwa tygodnie w księgarniach, znajdą się wszystkie wiersze z poszczególnych tomów Szymborskiej, chronologicznie ułożone. Oraz wiersze rozproszone, czyli te, które były publikowane wyłącznie w czasopismach, kilka wierszy przepisanych z maszynopisów i jeden z rękopisu – wylicza.

…a nawet w dwóch

– Oczywiście w jej teczkach znaleźliśmy jeszcze jakieś notatki do wierszy, ale one nie spełniają wymogów formalnych, czyli nie są to wiersze skończone wyraźnie, tylko notatki. Więc tych nie będziemy na razie publikować – tłumaczy rozmówca Katarzyny Cygler. – A dlaczego w dwóch tomach? Bo w pierwszym tomie, który się teraz ukazuje, znajdą się wiersze te tzw. poważne, natomiast pod koniec roku ukaże się drugi tom z zabawami literackimi, tymi wierszowanymi i tymi prozą. Też tam znajdą się teksty niepublikowane – dodaje.

Park literacki z cytatami

– To jest wydarzenie centralne, najistotniejsze, ale jest też wydarzenie, można powiedzieć, lokalne. W Krakowie, między ulicą Karmelicka a Dolnych Młynów, jest duży teren, o który toczył się spór, gdyż miał tam powstać multiplex i galeria handlowa, jednak mieszkańcy zadecydowali, że ma tam powstać park. Potem odbyło się drugie głosowanie i mieszkańcy zadecydowali, że to będzie Park Wisławy Szymborskiej – opowiada Trójkowy gość. – To będzie pierwszy park literacki w Polsce, a literackość jego będzie zaznaczona w ten sposób, że znajdą się tam fragmenty, cytaty z wierszy Szymborskiej poukrywane w różnych dziwnych miejscach. To będzie zarazem pierwszy park w Krakowie poświęcony kobiecie, co też cieszy – wskazuje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

6:48
Senacki rok Wisławy Szymborskiej z wieloma wydarzeniami (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Michał Rusinek (prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej)
Data emisji: 6.02.2023
Godzina emisji: 13.44

pr

Polecane