Nie tylko wydanie "Wierszy wszystkich" uświetni setną rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej

Rok 2023 został ogłoszony przez Senat rokiem Wisławy Szymborskiej. Z tej okazji zostaną m.in. wydane "Wiersze wszystkie" polskiej noblistki, w Krakowie z kolei zostanie otwarty park literacki jej imienia. Fundacja Wisławy Szymborskiej przedstawiła plan wydarzeń związanych ze świętowaniem setnej rocznicy urodzin poetki.

Nie tylko wydanie "Wierszy wszystkich" uświetni setną rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej

Wisława Szymborska w kreacji od Domu Mody Telimena podczas ceremonii wręczenia jej literackiej nagrody Nobla w roku 1996, obok król Szwecji.

Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

  • Już pod koniec lutego ukażą się "Wiersze wszystkie" Wisławy Szymborskiej
  • Park literacki Wisławy Szymborskiej będzie pierwszym parkiem w Krakowie poświęconym kobiecie

Szymborska w jednym tomie…

– Uważam, że wydanie "Wierszy wszystkich" nareszcie w jednym tomie, a nawet dwóch, to najważniejsze wydanie tego roku. Bo będziemy mieli tę Szymborską w jednym miejscu – uśmiecha się Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej. – I w tym jednym tomie, który ukazuje się za dwa tygodnie w księgarniach, znajdą się wszystkie wiersze z poszczególnych tomów Szymborskiej, chronologicznie ułożone. Oraz wiersze rozproszone, czyli te, które były publikowane wyłącznie w czasopismach, kilka wierszy przepisanych z maszynopisów i jeden z rękopisu – wylicza.

…a nawet w dwóch

– Oczywiście w jej teczkach znaleźliśmy jeszcze jakieś notatki do wierszy, ale one nie spełniają wymogów formalnych, czyli nie są to wiersze skończone wyraźnie, tylko notatki. Więc tych nie będziemy na razie publikować – tłumaczy rozmówca Katarzyny Cygler. – A dlaczego w dwóch tomach? Bo w pierwszym tomie, który się teraz ukazuje, znajdą się wiersze te tzw. poważne, natomiast pod koniec roku ukaże się drugi tom z zabawami literackimi, tymi wierszowanymi i tymi prozą. Też tam znajdą się teksty niepublikowane – dodaje.

Park literacki z cytatami

– To jest wydarzenie centralne, najistotniejsze, ale jest też wydarzenie, można powiedzieć, lokalne. W Krakowie, między ulicą Karmelicka a Dolnych Młynów, jest duży teren, o który toczył się spór, gdyż miał tam powstać multiplex i galeria handlowa, jednak mieszkańcy zadecydowali, że ma tam powstać park. Potem odbyło się drugie głosowanie i mieszkańcy zadecydowali, że to będzie Park Wisławy Szymborskiej – opowiada Trójkowy gość. – To będzie pierwszy park literacki w Polsce, a literackość jego będzie zaznaczona w ten sposób, że znajdą się tam fragmenty, cytaty z wierszy Szymborskiej poukrywane w różnych dziwnych miejscach. To będzie zarazem pierwszy park w Krakowie poświęcony kobiecie, co też cieszy – wskazuje.

Przeczytaj także


Senacki rok Wisławy Szymborskiej z wieloma wydarzeniami (Trójka do trzeciej)
6:48
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Michał Rusinek (prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej)
Data emisji: 6.02.2023
Godzina emisji: 13.44

pr

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.