Ukraińska poetka zamieszkała w dawnym mieszkaniu Wisławy Szymborskiej. Natalia Beltchenko: czuwa nade mną poetycki duch

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ukraińska poetka zamieszkała w dawnym mieszkaniu Wisławy Szymborskiej. Natalia Beltchenko: czuwa nade mną poetycki duch
Krakowskie mieszkanie Wisławy SzymborskiejFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Ukraińska poetka Natalia Beltchenko, która uciekła przed wojną z Kijowa, znalazła schronienie w ostatnim mieszkaniu Wisławy Szymborskiej. Dzięki staraniom fundacji imienia noblistki poetce udało się przedostać najpierw do Lwowa, a potem przez Przemyśl do Krakowa. Dziś jej sypialnią jest były pokój gościnny Wisławy Szymborskiej.

Dawne mieszkanie Wisławy Szymborskiej azylem literatów

Po tym, jak Wisława Szymborska otrzymała w 1996 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, wprowadziła się do mieszkania przy ulicy Piastowskiej, w zacisznej, zielonej okolicy Krakowa. Tam spędzała ogromną część czasu, tworzyła i przyjmowała gości aż do swojej śmierci w 2012 roku. Po odejściu poetki decyzją zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej mieszkanie przeszło gruntowny remont, po czym zostało przeznaczone dla pisarzy, poetów, tłumaczy oraz artystów polskich i zagranicznych, którzy przyjeżdżają do Krakowa w ramach rezydencji literackich i stypendiów.


Najczęściej czytane

Schronienie dla ukraińskiej poetki

Okoliczności spowodowane wojną za naszą wschodnią granicą sprawiły, że w mieszkaniu przy ul. Piastowskiej zamieszkała Natalia Beltchenko, poetka i tłumaczka polskiej poezji. W pierwszym tygodniu wojny uciekła z Kijowa wraz z koleżanką. – Z Kijowa do Lwowa jechałam 11 godzin. Było ciasno, bo w jednym pociągu było 4 tys. osób – wspomina kobieta w rozmowie z Martyną Masztalerz. – W Kijowie zostali mój syn i mąż. Dziś rano rakieta uderzyła przed domem mojego syna. Na szczęście nic mu się nie stało – dodaje z ulgą.

Dzięki Fundacji Wisławy Szymborskiej mieszkanie noblistki służy Natalii nie tylko jako schronienie, ale także jako miejsce pracy. – Tłumaczę wiersze polskich poetów o wojnie na Ukrainie. Jeden z tych wierszy, napisany przez Michała Zabłockiego, był czytany na koncercie w Warszawie – mówi.

Posłuchaj

3:25
Ukraińska poetka i tłumaczka Natalia Beltchenko znalazła azyl w dawnym mieszkaniu Wisławy Szymborskiej (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Poetycki duch Wisławy Szymborskiej

W 2015 roku Natalia Beltchenko wzięła udział w konkursie na najlepsze tłumaczenie wiersza Wisławy Szymborskiej na języki ukraiński, rosyjski i białoruski. To było jej pierwsze tłumaczenie z języka polskiego. Dzięki niemu zajęła trzecie miejsce. W świetle tego, co wydarzyło się siedem lat później, można uznać to za magiczny, niepozbawiony jednak tragizmu, zbieg okoliczności. – To duch Wisławy, nasz wspólny poetycki duch nade mną czuwa – stwierdza ukraińska poetka.

Mieszkanie Wisławy Szymborskiej w Krakowie. Home tour z Michałem Rusinkiem/Podróże Po Kulturze

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Masztalerz
Data emisji: 23.03.2022
Godzina emisji: 11.41

kr

.

Polecane