Czy przeciwieństwa w związkach się przyciągają? Naukowcy mówią: tak, ale…
2023-02-06, 10:02 | aktualizacja 2023-02-16, 07:02
Popularne jest przysłowie: kto się czubi, ten się lubi. Czy to rzeczywiście prawda? Naukowcy, badając tę kwestię, doszli do ciekawych wniosków: jeśli planujemy długotrwały związek, lepiej mieć z partnerką/partnerem więcej cech wspólnych.
- Popularne przekonanie, że w związku musi iskrzyć, bo inaczej jest nudno, nie znajduje potwierdzenia w badaniach. Przeciwieństwa mają moc, zwłaszcza w relacjach intymnych, ale przez krótki czas.
- Podstawą wszystkich relacji jest komunikacja. Okazuje się jednak, że większość par ma z nią problemy.
Przeciwieństwa się przyciągają, ale na krótko
– Popkulturowo, ale i dzięki niektórym książkom, utarło się, że w związku musi być chemia, musi iskrzyć, musi się dziać. A jeżeli jej brakuje, to związek jest nudny, pusty, i należy pomyśleć o jego zakończeniu – mówi psycholog Aleksandra Plewka. – Czasami wręcz mylnie interpretujemy niedopasowanie, kłótnie i tarcia w relacji właśnie jako tę chemię. A to działa nie w ten sposób – dodaje.
– Badania nad tym, czy to przeciwieństwa się przyciągają, czy wręcz przeciwnie, wykazały, że przeciwieństwa w relacjach, szczególnie intymnych, mają bardzo dużą moc, ale… przez krótki czas. Czyli takie związki są bardzo namiętne, bardzo wybuchowe, ale krótkotrwałe – tłumaczy Trójkowy gość. – Okazuje się, że lepiej mieć więcej cech wspólnego niż tych, które nas dzielą, jeśli chcemy mieć dłuższą, stabilną relację – wskazuje.
Nie zapominać o komunikacji
– Jeżeli chodzi o stworzenie duetu idealnego, który przetrwa wszystko, ważna jest także komunikacja. Ona jest podstawą wszystkich relacji, nie tylko intymnych, chociaż tam jest szczególnie istotna. Chodzi o to, aby komunikat z punktu A do punktu B przebiegł jak najszybciej i było to jak najbardziej spójne – wyjaśnia rozmówczyni Karola Gnata i Radosława Nałęcza. – Naukowcy z Instytutu Gottmana, który zajmuje się wyłącznie związkami, przeprowadzili badania dotyczące komunikacji w parach. I okazało się, że większość par nie potrafi się dogadać w całej masie rzeczy. Co więcej, są takie elementy relacji, które będą zawsze niedogadane, np. ktoś lubi ciepłą herbatę, ktoś zimną, ktoś w wolnym czasie woli poczytać książkę, a druga osoba – spacerować – wymienia.
– Natomiast najważniejszym i podstawowym elementem, który te pary spaja, jest ciekawość siebie. A także wspólne poglądy w fundamentalnych kwestiach: stosunek do pieniędzy, wydatków, wychowywania dzieci, posiadania ich lub nie. To według badaczy w głównym stopniu gwarantuje długość relacji – dodaje.
Przeczytaj także
- Destrukcyjne relacje. Ekspert: toksyczna miłość dotyczy także rodzin
- Blue Monday nie taki straszny, jak go malują
- Presja w życiu, sporcie, pracy – czy można tego uniknąć?
- Dzień Zdrowia Psychicznego. "Nie czekaj, aż nie będziesz mógł żyć"
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Karol Gnat, Radosław Nałęcz
Gość: Aleksandra Plewka (psycholog)
Data emisji: 6.02.2023
Godzina emisji: 8.11
pr