Brodnica – potężny zamek, z którego została tylko wieża i podziemia
2023-02-02, 11:02 | aktualizacja 2023-02-02, 16:02
Przejęty dzięki sfałszowaniu dokumentów, należał do największych warowni krzyżackich. Położony w ważnym strategicznie miejscu zamek w Brodnicy pozostaje dziś jedną z cenniejszych atrakcji turystycznych regionu.
- Brodnica, która pierwotnie była strażnicą należącą do księcia mazowieckiego, dostała się pod panowanie Krzyżaków w XIII wieku dzięki sfałszowaniu dokumentów.
- Okres świetności Brodnicy i okolic to początek XVII wieku, kiedy należał do Anny Wazówny, siostry króla Zygmunta III.
Potężny zamek z wysoką wieżą
Przejęta podstępem strażnica należąca do księcia mazowieckiego, została przez Krzyżaków znacznie rozbudowana w początkach XIV wieku. – Nastąpiło to w momencie, kiedy Zakon zdał sobie sprawę z położenia Brodnicy przy ważnym szlaku handlowym pomiędzy Mazowszem a Ziemia Chełmińską – tłumaczy Marek Gaworski, autor książek poświęconych polskim zamkom i pałacom.
Zamek składał się z czterech skrzydeł z wewnętrznym dziedzińcem. Po stronie północnej znajdowała się 50-metrowa wieża, która przetrwała do dzisiaj. Jedyne wejście do niej znajdowało się na wysokości drugiej kondygnacji zamku.
8 ton kaszy i 56 ton grochu
Mimo kolejnego umocnienia na początku XV wieku po bitwie pod Grunwaldem Brodnica została zdobyta przez polskie wojska. Jednak w 1411 roku, po tak zwanym pierwszym pokoju toruńskim, wróciła pod panowanie Krzyżaków. Według zachowanych spisów, w 1414 roku w zamkowych spiżarniach znajdowało się blisko 450 półtuszek mięsa, 180 porcji mięsa wołowego, 2 solone woły, blisko 600 ryb (szczupaków i dorszy), 2 beczułki śledzi, 1150 owczych serów, 270 baryłek oleju, 32 beczułki sadła, 4 łaszty (ok. 8 ton) kaszy, 28 łasztów (ok. 56 ton) grochu, 12 beczek cebuli i 2 beczki czosnku oraz beczki z kilkoma gatunkami piwa.
Do Korony Brodnica została włączona po drugim pokoju toruńskim w 1466 roku. Najpomyślniejszy okres dla miasta i regiony był na początku XVII wieku, kiedy to jego właścicielką została Anna Wazówna, siostra króla Zygmunta III.
Przeczytaj także
- Zamek w Pułtusku. Mieszanka elementów renesansowych, barokowych i klasycystycznych
- Będomin. Dwór, w którym urodził się autor "Mazurka Dąbrowskiego"
- Wojnowice: jeden z najciekawszych zamków na Dolnym Śląsku
- Oporów. Gotycki zamek na wodzie
- Zamek w Będzinie. Średniowieczna warownia królewska
Wojny i zniszczenia
Niestety, zamek w Brodnicy uległ poważnym zniszczeniom w czasie wojny 30-letniej oraz potopu szwedzkiego. W 1785 roku król Prus, Fryderyk II, nakazał rozbiórkę zamku i murów. Dekret Fryderyka Wilhelma IV z 1842 roku uratował budowlę od unicestwienia. Po II wojnie światowej rozpoczęto tam prace konserwatorskie i utworzono muzeum.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 2.02.2023
Godzina emisji: 9.38
pr