Wojnowice: jeden z najciekawszych zamków na Dolnym Śląsku
2022-11-14, 20:11 | aktualizacja 2022-11-15, 09:11
W „Trójce po królewsku” Marta Piasecka i jej gość Marek Gaworski, autor książek i przewodników, zabierają słuchaczy do najpiękniejszych zamków w Polsce. Tym razem są w Wojnowicach, gdzie znajduje się jeden z nielicznych zachowanych tzw. zamków nawodnych.
- Historia Wojnowic sięga przełomu XIV i XV wieku, zamek w obecnym kształcie powstał w wieku XVI
- Zamek w Wojnowicach to jeden z nielicznych zachowanych na terenie Polski tzw. zamków nawodnych
Renesansowy zamek otoczony fosą
- Zamek w Wojnowicach otoczony fosą powstał na początku XVI wieku, gdy jego właścicielem był Nicolas von Schebitz, choć są informacje, że już w 1409 roku w Wojnowicach istniała siedziba rycerzy. W tym to bowiem roku niejaki Wohnwitz przekazał zamek Franzowi von Schellendorf – opowiada Marek Gaworski, autor książek i przewodników po zamkach i pałacach. – Zresztą nazwisko Wohnwitz pozostało utrwalone jako nazwa miejscowości aż do 1945 roku. Od tego czasu są to już Wojnowice – dodaje.
Najważniejszy dla zamku w Wojnowicach i jego ostatecznego kształtu był wiek XVI. – W 1513 roku wieś stała się własnością wspomnianego już wcześniej von Schebitza, któremu zawdzięczamy budowę zamku w stylu renesansowym. Jednak to kolejni właściciele Jakub Boner i Andreas Hertwig przeprowadzili rozbudowę zamku i do 1590 roku doprowadzili go do kształtu, w którym dzisiaj możemy go podziwiać – wyjaśnia rozmówca Marty Piaseckiej.
Zaskakujący dziedziniec
Przez kolejne lata i wieki Wojnowice wielokrotnie przechodziły z rąk do rąk. Miał też dużo szczęścia, że w czasie wojny trzydziestoletniej zniszczenia go ominęły, a podczas II wojny światowej, w 1945 roku nie były zbyt duże. – Remont zaczęto w latach 60. I prowadzono do początku lat 80. Obecnie zamek jest własnością fundacji Kolegium Europy Wschodniej założonej przez słynnego „Kuriera z Warszawy” Jana Nowaka-Jeziorańskiego, a obecnie noszącej jego imię – wskazuje Marek Gaworski. – Ten zamek jest jednym z najciekawszych obiektów na Dolnym Śląsku, jednym z niewielu tego typu zachowanych w Polsce. Na pewno dużą niespodzianką jest, że kiedy przekroczymy jego mury, wchodzimy na niewielki dziedziniec z arkadami – dodaje.
Przeczytaj także
- Oporów. Gotycki zamek na wodzie
- Zamek w Będzinie. Średniowieczna warownia królewska
- Zamek Tarnowskich, który gościł dzieło Rembrandta
- Tajemnica malowideł w średniowiecznej wieży książęcej na Dolnym Śląsku
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 14.11.2022
Godzina emisji: 9.37
pr/kor