Koncert ku czci rotmistrza Pileckiego rozpoczął Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
 Koncert ku czci rotmistrza Pileckiego rozpoczął Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Koncert ku czci rotmistrza Pileckiego rozpoczął obchody Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu we włoskiej PescarzeFoto: Shutterstock/arkanto

Niezwykły i przejmujący koncert odbył się w Pescarze, we Włoszech. Orkiestra wykonała suitę symfoniczną skomponowaną przez Marco Patricellego, muzyka i historyka.

Suitę ku czci rotmistrza Pileckiego wykonała orkiestra konserwatorium w Pescarze, której Marco Patricelli jest absolwentem. Kompozytor jest również autorem pierwszej pełnej monografii Witolda Pileckiego. 


Włoch o Polakach

– Książka nie wyczerpuje emocji, które przeżywam, myśląc o Pileckim – mówi artysta. – Poza tym jestem muzykiem, opowiadałem jego historię, jakbym pisał partyturę. Teraz używam partytury, żeby opowiedzieć tę historię inaczej.

To niejedyna pozycja w literackim dorobku Marco Patricellego, znaleźć można w nim kilka książek poświęconych Polakom i Polsce. – Moje zainteresowanie Polską zaczęło się bardzo wcześnie. Od fascynacji kompozytorami, przede wszystkim postacią Fryderyka Chopina – opowiada kompozytor. – Potem, gdy studiowałem historię, napisałem pracę magisterską o polskiej dyplomacji w okresie międzywojennym, ale nigdy nie przypuszczałem, że wasz kraj stanie się tak ważną częścią mojego życia.

Marco Patricelli napisał także książkę o 1500 włoskich żołnierzach z Abruzji, walczących pod komendą generała Władysława Andersa. – Polacy walczyli we Włoszech, a Włosi w polskiej armii – mówi rozmówca Piotra Kowalczuka. – W imię waszego hasła "Za wolność naszą i waszą". Skomponowałem także poemat symfoniczny poświęcony powstaniu warszawskiemu na wielką orkiestrę. Utwór jeszcze nigdy nie został wykonany.


Źr. YouTube/Instytut Pileckiego/Witold Pilecki - ochotnik do Auschwitz

 

Apel Anny Marii Anders

Suitę symfoniczną w obecności przedstawicieli władz miejskich, społeczności żydowskiej i Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego wykonała orkiestra konserwatorium w Pescarze. W uroczystości wzięła udział także ambasador Rzeczypospolitej we Włoszech Anna Maria Anders. – Koncert był wspaniały, jestem pod wielkim wrażeniem – mówiła w rozmowie z korespondentem Polskiego Radia. – Wszyscy znamy prace Marco Patricellego, to twórca bardzo zasłużony dla Polski. Był to bardzo emocjonalny wieczór, także ze względu na współpracę Witolda Pileckiego z moim ojcem.

Anna Maria Anders zaapelowała też do przedstawicieli środowisk żydowskich, żeby Witolda Pileckiego i Władysława Andersa uhonorować za pomoc Żydom tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Zobacz także: 


Posłuchaj

3:51
Koncert ku czci rotmistrza Pileckiego rozpoczął obchody Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Piotr Kowalczuk
Data emisji: 30.01.2023
Godzina emisji: 12.48

aw

Polecane