Rotmistrz Witold Pilecki – narodowy bohater o niezłomnym charakterze

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rotmistrz Witold Pilecki – narodowy bohater o niezłomnym charakterze
Rotmistrz Witold PileckiFoto: IPN/Polskie Radio/Aurelia Milach

W "Klubie Trójki" Arkadiusz Gołębiewski i jego goście przywołali osoby zmarłe, a w szczególności te, które nie mają swoich grobów. To postaci ważne dla naszej historii, którym przyszło zginąć poza granicami kraju, a za sprawą swoich talentów i miłości do kraju stały się wzorem dla przyszłych pokoleń. Głównym tematem była postać rotmistrza Witolda Pileckiego.

W wieczornym spotkaniu 1 listopada wspominaliśmy również tych, którzy w swojej twórczości filmowej czy muzycznej przywoływali narodowych bohaterów. 

Osią audycji była rozmowa o Witoldzie Pileckim, narodowym bohaterze, który przez lata był zapomniany, a pamięć o nim przetrwała m.in. dzięki rodzinie i artystom, którzy temat od lat podejmują w swojej twórczości. Powodem wyboru rotmistrza Pileckiego jako głównego tematu spotkania w "Klubie Trójki" jest również otwarcie Muzeum Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej 2 listopada.

Rotmistrz Pilecki – człowiek o niebywałej odwadze

Marek Probosz wspominał moment, gdy zapoznał się ze scenariuszem filmu. – Nad wielką wodą Pacyfiku dotarłem do ogromnej przestrzeni duchowej krystalicznego człowieka o niebywałej odwadze. Los rotmistrza Pileckiego mnie wciągnął, Ryszard Bugajski podsyłał mi kopie jego listów, które otrzymał z Instytutu Pamięci Narodowej. Po pewnym czasie właściwie "stałem się" Pileckim, wspólnie z reżyserem pisaliśmy niektóre sceny. Gdy zaczęliśmy zdjęcia, Bugajski powiedział przedstawicielowi IPN-u: "Pileckiego znalazłem w Hollywood, tam mają wszystko" – opowiadał aktor na antenie Trójki.

Czytaj też:

Wzorzec najważniejszych cech charakteru

Marek Ostrowski opowiadał o chwili, kiedy jego wuj trafił do obozu w Oświęcimiu. – Miałem wtedy kilka lat, lecz pamiętam, że w naszym mieszkaniu odbywały się różnego rodzaju konspiracyjne zebrania. Wuj był bardzo zaangażowany w tę pracę, ale każdą wolną chwilę spędzał ze mną na zabawie. Później, gdy uciekł z Auschwitz, bocznymi ulicami chodziliśmy na spacery nad Wisłę – wspominał na antenie Trójki.

Witold Pilecki - zobacz serwis specjalny>>>

Dodał, że mocno przeżywał film "Śmierć rotmistrza Pileckiego". – Odtworzenie całej działalności mojego wuja z pewnością było niełatwe, jego życiorys był przebogaty, trudno go ogarnąć dwugodzinnym filmem. Naszym obowiązkiem jest przekazanie następnemu pokoleniu pewnego wzorca cech charakteru: odwagi, patriotyzmu, niezłomności. Nie spotkałem człowieka, który by źle wspominał rotmistrza Pileckiego – powiedział Marek Ostrowski.

***

19 września 1940 roku rotmistrz Witold Pilecki dał się dobrowolnie aresztować Niemcom w łapance ulicznej na warszawskim Żoliborzu. Za zgodą komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej generała Stefana Roweckiego "Grota" przeniknął do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tam organizował ruch oporu i prowadził działalność wywiadowczą. Zbierał informacje między innymi o zagładzie Żydów. Spędził w obozie w Auschwitz 947 dni. Był autorem pierwszych na świecie doniesień o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego, ujawniających niemieckie zbrodnie.  

Z obozu rotmistrz Pilecki uciekł w kwietniu 1943 roku. Później działał w konspiracji, brał udział w Powstaniu Warszawskim, po wojnie walczył w antykomunistycznym podziemiu. Przekazywał na Zachód meldunki o represjonowaniu żołnierzy AK przez NKWD, o deportacjach na Syberię.

Aresztowany przez bezpiekę w 1947 roku, prawie rok był torturowany. W pokazowym procesie został skazany na śmierć i stracony w więzieniu na warszawskim Mokotowie 25 maja 1948 roku. Jego ciała do dziś nie odnaleziono.

Witold Pilecki pośmiertnie, w 2006 r., otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany na stopień pułkownika.

Posłuchaj

37:34
Rotmistrz Witold Pilecki – narodowy bohater o niezłomnym charakterze (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Arkadiusz Gołębiewski
Goście: Marek Andrzej Ostrowski (kuzyn rodziny Pileckich), Marek Probosz (mieszkający w Stanach Zjednoczonych aktor, odtwórca roli rotmistrza Pileckiego w filmie wyreżyserowanym przez Ryszarda Bugajskiego)
Data emisji: 1.11.2022
Godzina emisji: 21.11

IAR/mo/kor

Polecane