Śnieg w górach, silne wiatry nad morzem i plusowe temperatury

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Śnieg w górach, silne wiatry nad morzem i plusowe temperatury
lice po intensywnych opadach śniegu w Lublinie, 30 stycznia 2023 rokuFoto: PAP/Wojtek Jargiło

W górach śnieżnie, w pozostałych częściach kraju naprzemiennie opady śniegu, marznącego deszczu i śniegu z deszczem oraz silny wiatr nad morzem – tak zapowiada się prognoza na najbliższe dni.

W trwające ferie zimowe w górach nie powinno zabraknąć białego puchu. Tak przekonują synoptycy z IMGW.   W górach przez cały tydzień będzie padał śnieg, pod koniec tygodnia w Tatrach może przybyć nawet 50 centymetrów warstwy śniegu – mówi Grzegorz Walijewski z IMGW. - Na pozostałych obszarach kraju, w ciągu dnia dodatnie temperatury, a w nocy lekki minus. Do tego naprzemiennie opady śniegu, marznącego deszczu i śniegu z deszczem.


Ostrzeżenie przed silnymi wiatrami

Układ niskiego ciśnienia znad Finlandii i front atmosferyczny Mikołaj spowodują, że w kolejnych dniach możemy mieć do czynienia z dodatnią temperaturą. On także jest odpowiedzialny za zachmurzenia i opady. – Mimo że temperatury będą dodatnie, odczuwalna temperatura będzie dużo niższa. Wszystko za sprawą silnych wiatrów wiejących nawet z prędkością do 85 kilometrów na godzinę – tłumaczył gość radiowej Trójki. - Dla północnej części kraju zostały wydane specjalne alerty, dlatego mieszkańcy województw Zachodniopomorskiego i Pomorskiego powinni szczególnie uważać.

Na rozpogodzenia niestety przyjdzie nam poczekać. Widoczne będą przebłyski słońca w północnej części kraju, jednak jak zapowiada synoptyk, do prawdziwego błękitu nieba jeszcze daleko. – Możemy się suplementować witaminą D i zadbać o pogodę ducha - radzi. Wielkanoc na lodzie?

Zmiany klimatu coraz bardziej mają wpływ na naszą aurę. Jak zapowiada gość "Trójki przed południem", podobnie jak w przypadku pogody w święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc także może nas zaskoczyć. "Jak choinka w wodzie, to jajeczko na lodzie" – w myśl tej zasady możemy przyjąć, że święta wielkanocne nie będą specjalnie wiosenne. – Pamiętamy, co się działo w ostatnie Boże Narodzenie, gdy mieliśmy do czynienia z ociepleniem i wszystko się roztopiło – tłumaczy Grzegorz Walijewski. – Niewykluczone więc, że właśnie na Wielkanoc pojawi się śnieg. Mamy tak nieprzewidywalny klimat i pogodę, że wszystko może się zdarzyć.


Posłuchaj

4:18
Prognoza pogody na najbliższe dni (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Gość: Grzegorz Walijewski (synoptyk z IMGW)
Data emisji: 30.01.2023
Godzina emisji: 10.34

aw


Polecane