Prognozy pogody: czy się sprawdzają?
2020-12-18, 07:12 | aktualizacja 2020-12-18, 08:12
Bardzo byśmy chcieli z wyprzedzeniem wiedzieć, jaka będzie pogoda. To się przydaje np. przy planowaniu urlopu. Więc już w styczniu sprawdzamy długoterminowe prognozy, kiedy będzie lepsza pogoda: w czerwcu czy w lipcu? A skąd synoptycy wiedzą, jaka pogoda będzie za kilka miesięcy?
Ile razy tak się zdarzało, że zapowiadali słońce, a za oknem ulewa? Albo meteorolodzy ostrzegali przed wiatrem i przejmującym chłodem, a tu piękne słońce? Więc jak to jest z tymi prognozami, szczególnie długoterminowymi - sprawdzają się czy nie? Można na nich polegać, czy lepiej wierzyć swojemu przeczuciu?
Posłuchaj
– Jeżeli mówimy o sprawdzalności pogody, to obecnie pięć, góra siedem dni, to jest w miarę wiarygodny okres prognozy – mówi prof. Mariusz Figurski, kierownik Laboratorium Zaawansowanych Metod Modelowania Meteorologicznego IMiGW. – Biorąc pod uwagę, że mówimy o prawdopodobieństwie na poziomie 75-80 procent – dodaje.
Z kolei przy prognozie długoterminowej trzeba pamiętać, że nie podaje ona parametrów meteorologicznych, czyli np. temperatury, poziomu opadów dokładnie dla każdego dnia. To jest charakterystyka wskazująca, czy w danym miesiącu opady będą powyżej normy albo czy temperatura będzie wyższa od średniej.
– Jeśli chodzi o prognozy długoterminowe, niektórzy mówią, że to jest wróżenie z fusów. I poniekąd mają rację, gdyż one potrzebują szeregu dodatkowych danych. Wśród tych najważniejszych, które trzeba uwzględnić, są m.in. temperatura oceanu, oscylacje północnoatlantyckie, ale też wiatry w stratosferze – tłumaczy profesor Figurski.
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz Ciechański, Małgorzata Łukowska
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 18.12.2020
Godzina emisji: 7.25
pr