Jubileusz "Akademia Pana Kleksa". "To był powiew Hollywoodu".

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jubileusz "Akademia Pana Kleksa". "To był powiew Hollywoodu".
Tomasz Kot i Piotr Fronczewski i na konferencji prasowej zapowiadającej nową realizację filmu "Akademia Pana Kleksa"Foto: PAP/FOTON

Minęło 39 lat od premiery cieszącej się niegasnącą popularnością "Akademii Pana Kleksa". O sukcesie produkcji, obok gwiazdorskiej obsady, w dużej mierze zadecydowały wpadające w ucho piosenki. Niedługo pojawi się nowa ekranizacja powieści Jana Brzechwy.

Filmowa historia o tajemniczej szkole pojawiła się w kinach 30 stycznia 1984 roku. Produkcja stała się tak popularna między innymi dzięki piosenkom, które pojawiły się w filmie. Autorem muzyki był Andrzej Korzyński.

 Ta muzyka była jakby z innej planety. Chciałem zaproponować coś miłego i ciepłego. Ta muzyka ma w swoim brzmieniu i klimacie elementy jak z produkcji Disneya i filmów rysunkowych – mówił kompozytor w wywiadzie dla radiowej Jedynki. – Posłużyłem się harmonią, bo przebieg harmoniczny decyduje o tym, jaka będzie muzyka. Wiedzą to najlepiej ludzie, którzy grają jazz. 

Film "Akademia Pana Kleksa" powstał na podstawie słynnej książki Jana Brzechwy pod tym samym tytułem.  Za reżyserię wziął się Krzysztof Gradowski, któremu udało się w niezwykły sposób przenieść atmosferę z kultowej powieści. Film podzielono na dwie części. Pierwsza to "Przygoda księcia Mateusza", a druga - "Tajemnica Golarza Filipa". Obok części fabularyzowanej pojawiły się także szalone animacje, które są ozdobą filmu.


Źr. Wydawnictwo Telewizji Kino Polska przedstawia Pana Kleksa na DVD

W przygotowanej z rozmachem produkcji pojawiły się gwiazdy polskiego kina. W roli Ambrożego Kleksa wystąpił Piotr Fronczewski, Wiesław Michnikowski wcielił się w rolę doktor Paj-Chi-Wo, a Leon Niemczyk zagrał mrocznego Golarza Filipa. Tłem niezwykłej Akademii był m.in. pałac w Nieborowie i pobliska Arkadia. Zimą tego roku na ekrany kin ma trafić nowa wersja "Akademii Pana Kleksa", gdzie w głównej roli wystąpił Tomasz Kot.


Posłuchaj

1:41
O muzyce do "Akademii Pana Kleksa" mówi kompozytor Andrzej Korzyński - wywiad archiwalny (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Data emisji: 30.01.2023
Godziny emisji: 7.20

aw

Polecane