Krzysztof Gradowski. Wspominamy autora filmowej trylogii o Panu Kleksie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krzysztof Gradowski. Wspominamy autora filmowej trylogii o Panu Kleksie
Kadr z filmu "Akademia Pana Kleksa". Na zdjęciu Piotr Fronczewski jako Ambroży KleksFoto: mat. promocyjne

Dziesięcioletni Adaś Niezgódka rozpoczyna naukę w Akademii Pana Kleksa, który poza tym, że jest nauczycielem, jest także czarodziejem i poszukiwaczem przygód, a w Akademii uczą się tylko chłopcy, których imiona zaczynają się na literę A.

Adaś poznaje tajemniczego ptaka Mateusza, który kiedyś był księciem, znajduje tajemniczy guzik doktora Paj-Chi-Wo oraz poznaje tajemniczego fryzjera Filipa Golarza. Ten ostatni wprowadza do Akademii chłopca robota, żeby ją zniszczyć. Film, "Akademia Pana Kleksa", na podstawie prozy Jana Brzechwy został wyreżyserowany przez Krzysztofa Gradowskiego.

Krzysztof Gradowski to scenarzysta, reżyser filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Był również autorem filmów animowanych oraz kilkunastu portretów dokumentalnych, m.in. Jana Himilsbacha, Jerzego Bossaka czy Antoine'a Cierplikowskiego – fryzjera sław. Największą popularność przyniosła mu jednak filmowa trylogia o Panu Kleksie na podstawie prozy Jana Brzechwy, oglądana przez kolejne pokolenia młodych widzów. Krzysztof Gradowski zmarł 22 czerwca 2021 roku.

Czy powstanie kolejna ekranizacja "Akademii Pana Kleksa"? Chodzą słuchy, że za reżyserię nowej filmowej wersji przygód Ambrożego Kleksa i jego uczniów będzie odpowiadał Maciej Kawulski ("Underdog", "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa"), a wśród kandydatów na odtwórców głównej roli znajdują się Tomasz Kot, Paweł Deląg i Rafał Zawierucha. Jednak na razie są to tylko plotki krążące w filmowym światku. Czy możemy liczyć na następcę kultowego filmu Krzysztofa Gradowskiego, okaże się w przyszłości.

*** 

Do wysłuchania reportażu autorstwa Joanny Bogusławskiej zatytułowanego "Świat bajki" zapraszamy we wtorek (20 grudnia) o godz. 18.45.

Polecane