Uniejów. Tu Białą damę spotkasz także za dnia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Uniejów. Tu Białą damę spotkasz także za dnia
Historia zamku w Uniejowie sięga XIV wiekuFoto: Shutterstock/Janusz Baczynski

– Pierwsze informacje o Unijowie pochodzą z XII wieku, był on wówczas własnością arcybiskupów gnieźnieńskich. Niemal dwa stulecia, później miasto zostało zniszczone w czasie wojny z Krzyżakami – opowiada Marek Gaworski. Dopiero kilka lat później, w 1339 roku pojawiła się pierwsza wzmianka o tamtejszym zamku. 

Zamek murowany powstał dopiero za czasów arcybiskupa Jarosława Bogornii Skotnickiego. – Budowla została wzniesiona w mniej więcej w połowie XIV  wieku. Zamek powstał wówczas w kształcie zbliżonym do czworoboku. W jego południowej części znajdowała się brama wjazdowa, po zachodniej stronie usytuowany zaś był trzykondygnacyjny budynek, przy którym zbudowano kaplicę. Górująca nad zamkiem główna wieża, której wysokość wynosiła około 25 metrów, znajdowała się w środkowej części wschodniego – opisuje gość Marty Piaseckiej. 

Tollowie, spolonizowana rodzina zaborców

Po zdobyciu zamku zdecydowano o jego rozbudowie i lepszym ufortyfikowaniu, umocniono wieżę bramną, a całe założenie otoczono dodatkowym murem. Nie uchroniło to jednak budowli przed kolejnymi zniszczeniami, do czego doprowadziło jego kolejne zdobycie i pożar. XVI i XVII wiek przyniosły kolejne przebudowy, w wyniku których warownia zyskała cechy renasansowo-barokowej rezydencji. 

Losy zamku uległy dużej zmianie, kiedy przestał on podlegać władzy arcybiskupiej. – Duża część zamku została wówczas opuszczona. Władze carskie przekazały zamek generałowi Aleksandrowi Tollowi w nagrodę za zwycięstwo nad wojskami polskimi pod Ostrołęką. Nowy właściciel zamienił go w wygodną rezydencję. Zadbał o park otaczający zamek. W późniejszym czasie rodzina Tollów częściowo się spolonizowała i zarządzała budowlą aż do pierwszej wojny światowej. Potem w zamku urządzono pensjonat, który działał już do pierwszych lat II wojny światowej – dodaje Marek Gaworski. 

Przeczytaj także:

Posłuchaj

4:09
undefined
+
Dodaj do playlisty
+

 

Luksusowa rezydencja składem zbożowym

Lata powojenne nie były dla zamku szczęśliwe. Przeznaczono go na magazyn zbożowy oraz skład nawozów, co przyczyniło się do dewastacji budowli. Jego odbudowa w latach 60. tchnęła w zamek nowe życie. Po latach stał się on ponownie miejscem zapraszającym gości. 

Osobliwością zamku w Uniejowie jest Biała Dama, która jednak w odróżnieniu od duchów, jakie nocami nawiedzają inne zamczyska, spotyka się z gośćmi także za dnia. – Owa Biała Dama stoi w parku w formie pomnika. Według jednej z legend to piękna mieszkanka Uniejowa, która przypłaciła życiem chęć uratowania wielkich skarbów przed zbójami. Druga z legend mówi, że to żona i wielka miłość gen. Aleksandra Tolla – opowiada, przybliżając historię Uniejowa autor przewodników po polskich zamkach. 

Uniejów - zamek (10-2013) Full HD 1080p/mariusz gery


*** 

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 30.01.2023
Godzina emisji: 9.31

gs


Polecane