Krupe – zamek Zborowskiego i Reyów, który nie miał szczęścia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krupe – zamek Zborowskiego i Reyów, który nie miał szczęścia
Adam Lerue, "Zamek w Krupem", litografia 1858-59 r.Foto: polona.pl

Malowniczo położony nad rozlewiskami rzeki Wieprz, zamek w Krupem ma barwną i ciekawą historię. Chociaż od końca XVIII wieku jest ruiną, pozostałości murów świadczą o jego dawnej wielkości. Jego właścicielami byli m.in. Samuel Zborowski i, dwukrotnie, potomkowie naszego wielkiego poety Mikołaja Reja.

  • Zamek w Krupem, przez miejscowych zwany fortecą, leży niedaleko drogi wojewódzkiej nr 812 z Chełma do Krasnegostawu.
  • Jednym z pierwszych właścicieli zamku był znany awanturnik Samuel Zborowski, skazany na banicję za zabójstwo w czasie koronacji króla Henryka Walezego, a później  za złamanie tego wyroku  schwytany, skazany na śmierć i stracony.

Od zameczku do renesansowego zamku

- W 1492 roku ówczesny właściciel, Jerzy Krupski, wzniósł niewielki zameczek. Później przeszedł on w posiadanie znanego awanturnika, Samuela Zborowskiego, a po jego śmierci, jego potomków – Gnoińskich, a od 1577 roku Orzechowskich – mówi Marek Gaworski, autor książek i przewodników poświęconych polskim zamkom i pałacom. – To właśnie za sprawą Pawła Orzechowskiego pod koniec XVI wieku powstał renesansowy zamek i okazałe podzamcze – opisuje.

Zamek miał czworokątny kształt z czterema trzykondygnacyjnymi bastejami w narożnikach, które powstały podczas przebudowy na początku XVII wieku. W tym samym czasie budynki zostały ozdobione attykami oraz pięknymi, sgrafittowymi dekoracjami.

Pechowa posiadłość

Niestety, zamek nie miał szczęścia: nie dość, że często przechodził z rąk do rąk, to dosięgały go kolejne kataklizmy. Najpierw zniszczyli go Szwedzi ok. 1656 roku, niespełna 10 lat później pożar strawił mury i zabudowania gospodarcze. Kolejni właściciele, Reyowie, ok. 1670 roku częściowo odbudowali zamek. – Rodzina ta pod koniec XVIII stulecia nieopodal zbudowała dwór, do którego się przeprowadziła, a znaczenie samego zamku zmalało. Tym bardziej że w tym samym czasie zniszczył go kolejny pożar – opowiada rozmówca Marty Piaseckiej.

Kolejne szkody nastąpiły za sprawą dwóch wojen światowych, po których zamek zabezpieczono i obecnie jest on dostępny w formie malowniczo położonej trwałej ruiny.

Przeczytaj także

Posłuchaj

4:16
Pechowy zamek w Krupem (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 29.12.2022
Godzina emisji: 9.39

pr

Polecane