Grymaśne lalki w Muzeum Zabawek w Karpaczu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Grymaśne lalki w Muzeum Zabawek w Karpaczu
Tradycyjne lalki japońskieFoto: Shutterstock/Bertas.lt

Można tam zobaczyć lalki z różnych stron świata, przynieść własne eksponaty oraz wziąć udział w warsztatach wykonywania ozdób z drewna – takie atrakcje proponuje oryginalne muzeum, znajdujące się u podnóża Karkonoszy.

Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu powstało 28 lat temu na bazie prywatnej kolekcji Henryka Tomaszewskiego – wybitnego artysty, twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Muzeum mieści się w budynku dawnego dworca kolejowego. Po wejściu do środka oczom zwiedzających ukazują się najpierw lalki z różnych części Polski.

Pierwsza gablota zarezerwowana jest dla eksponatów z Dolnego Śląska. – Zobaczycie tam państwo wspaniałą, miniaturową ceramikę bolesławiecką, z której znany jest nasz region – zachęcała w Trójce dyrektorka muzeum Agnieszka Lemiszewska.  

Grymaśne lalki 

Karpackie muzeum ma też pokaźną kolekcję zabawek z zagranicy. Można tam prześledzić ewolucję, jaką na przestrzeni wieków przechodziły lalki. Te porcelanowe, które zajęły miejsce wykonanych z wosku, do końca XIX wieku przedstawiały wyłącznie postać dorosłej kobiety. – Tu mamy dzieci, które w dodatku pokazują jakieś grymasy, minki, niezadowolenie, różne emocje – mówiła rozmówczyni Pawła Turskiego, wskazując na gablotę z lalkami z początku XX wieku.

Miłośnikom lalek z pewnością przypadnie do gustu kącik japoński. Można tam oglądać drewniane figurki, odziane w ręcznie haftowane kimona, z twarzami pokrytymi farbą z muszli ostryg.

Co ważne, muzeum w Karpaczu chętnie przyjmuje eksponaty przynoszone przez odwiedzających je gości. – Najczęściej pochodzą z okresu PRL-u, który jest coraz bardziej popularny – opowiadała Agnieszka Lemiszewska.

Oprócz samego zwiedzania Miejskie Muzeum Zabawek organizuje także warsztaty własnoręcznego przygotowywania drewnianych ozdób do domu.


Posłuchaj

3:38
Muzeum Zabawek w Karpaczu – grymaśne lalki i nie tylko (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Zobacz też: 

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara 
Autor materiału: Paweł Turski
Data emisji: 23.01.2023
Godzina emisji: 14.23

kc

Polecane