Zabawkowy raj w Krynicy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zabawkowy raj w Krynicy
Muzeum Zabawek w Krynicy-ZdrojuFoto: Forum / Anatol Chomicz

Od lalek sprzed paru wieków po nowoczesne konsole do gier – w Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju każdy znajdzie coś dla siebie. A właściciele nie ustają w poszukiwaniach kolejnych eksponatów do swojej kolekcji.

– Zabawka jest pierwszym przedmiotem każdego człowieka. Bardzo często wpływa na to, kim potem jesteśmy – twierdzi Daniel Zasada, który wraz z żoną Anną prowadzi Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju.

Jest to miejsce, w którym każdy dorosły może przenieść się do czasów dzieciństwa, a dzisiejsze pociechy mają szansę na własne oczy zobaczyć, czym bawili się ich rodzice. Na 300 metrach kwadratowych zgromadzono dotychczas 3,5 tysiąca eksponatów. Oprócz tradycyjnych lalek, pluszowych misiów, klocków czy żołnierzyków są tam również bardziej współczesne konsole do gier.


Posłuchaj

2:52
Jakie skarby kryje Muzeum Zabawek w Krynicy? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nie brakuje również nietypowych przedmiotów, takich jak XIX-wieczna lalka z porcelanową głową i korpusem pokrytym skórą koźlęcą, służąca jako modelka ówczesnym projektantom mody. Jest też model maszyny parowej zasilanej… prądnicą elektryczną. Zanim na początku ubiegłego stulecia trafił do sklepów z zabawkami, wykorzystywany był w szkołach do tłumaczenia dzieciom zasady działania takiej maszyny.

Kolekcja muzeum stale się powiększa, a jego właściciele wciąż rozglądają się za nowymi zabawkami.

- Nie da się przestać, nie ma takiej możliwości. Jak już ktoś wpadł w ten nurt, to nie da rady się z niego wyrwać. To jest po prostu sposób na życie – mówi Anna Ozierańska-Zasada.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Monika Chrobak
Data emisji: 15.02.2021
Godzina emisji: 14.32

 

Polecane