Mount Everest dla każdego? Komercjalizacja wspinaczki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mount Everest dla każdego? Komercjalizacja wspinaczki
Grupa wspinaczy przekracza szczelinę na Island Peak w regionie Mount EverestuFoto: Shutterstock/Doctor_J

Za odpowiednią opłatą każdy może wejść na Mount Everest. Prywatne firmy proponują takie "wycieczki" z udziałem wykwalifikowanego przewodnika. Chętni mogą znaleźć w pakiecie przeróżne atrakcje, takie jak sauna czy wygodne namioty z miejscem do spania. Czy tego typu oferty obniżają wartość alpinizmu? 

Ogrzewane, dwupokojowe namioty, wygodne łóżka i... dywany. Takie warunki czekają na chętnych, którzy mają ochotę na ekskluzywną wycieczkę na najwyższy szczyt świata. Powszechna dostępność tego typu ofert sprawia jednak, że uczestnicy często zapominają, że wejście na Mount Everest to śmiertelnie poważna i niebezpieczna wyprawa. O konsekwencjach takiego myślenia przypomniał w Trójce Bogusław Magrel, alpinista, prezes Polskiego Klubu Alpejskiego.

Zróżnicowane warunki

Jednym wystarczy sprawdzony partner, niezawodny sprzęt, namiot, śpiwór, menażka oraz pozwolenie na zdobycie szczytu. Innym potrzeba oferty specjalnej. 

– Cena wejścia na Mount Everest zależy od serwisu. Można zapłacić za wyprawę ponad 40 tys. dolarów, a można też dokładnie dziesięć razy więcej, czyli blisko pół miliona. To nie jest jednak tak, że człowieka, który zapłaci nawet największe pieniądze, ktoś na tę górę wniesie. Zapewniam, że nikomu się to jeszcze nie udało. Co więcej, nepalskie ministerstwo sportu i turystyki, jak się dowie, że ktoś przeleciał helikopterem nad niebezpieczną, oblodzoną częścią drogi na szczyt, nie przyzna certyfikatu. Nawet jeśli będzie się na nim pięć razy podczas jeden wyprawy – podkreślił gość audycji "Pora na Trójkę". 

Styl wspinaczki

– Można powiedzieć, że pilnuje się czystości stylu. Tak, by ludzie nie przesadzali. Mogą oczywiście korzystać z wind poręczowych, mogą im też pomagać szerpowie i nieść ich bagaże. Ale na własnych nogach trzeba przejść od bazy do wierzchołka. Jeśli ktoś tego nie zrobi, nie może uważać się za zdobywcę – zaznaczył Bogusław Magrel. 

Posłuchaj

6:16
Komercjalizacja wspinaczki alpejskiej (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj także:

Pierwsza Polka na Mount Evereście

Rozmowa o alpinizmie stała się okazją do tego, by przypomnieć postać pierwszej Polki na najwyższym szczycie ziemi. Niepokonanej kobiety, którą największą miłością były góry. O Wandzie Rutkiewicz, jej osiągnięciach i stosunku do życia opowiedziała producentka filmu dokumentalnego "Z góry widać lepiej. Wanda Rutkiewicz. Opowieść o kobiecie niezwykłej".

Posłuchaj

7:35
Z góry widać lepiej. Wanda Rutkiewicz. Opowieść o kobiecie niezwykłej" (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

OFICJALNY TRAILER. Wanda Rutkiewicz - film dokumentalny "Z góry widać lepiej" / Wanda Rutkiewicz - film dokumentalny

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Goście: Bogusław Magrel, alpinista (prezes Polskiego Klubu Alpejskiego), Malwina Kiepel
Data emisji: 23.01.2023
Godziny emisji: 6.40, 7.19

zch

Polecane