Zamek w Płocku – pamiątka po dawnej stolicy ze skarbami króla-koguta

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamek w Płocku – pamiątka po dawnej stolicy ze skarbami króla-koguta
Płocki zamek nocąFoto: Shutterstock/Grzegorz Sulkowski

Wzgórze Tumskie w Płocku góruje nad płynącą w dole Wisłą. Stoi na nim okazała katedra oraz zamek, który kiedyś był jedną z najważniejszych rezydencji królewskich. Według legendy w podziemiach znajdują się wielkie skarby, których jak dotąd nikomu nie udało się zdobyć.

– Płock należy do najważniejszych historycznie miejsc w Polsce, a swoimi zabytkami może, a nawet powinien zachęcić nas do odwiedzin – mówi Marek Gaworski, znawca polskich zamków i pałaców.

Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Płocka jest tamtejszy zamek. Stoi on na Wzgórzu Tumskim, tuż obok katedry p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Już w XI wieku istniał w tym miejscu książęcy gród, a na przełomie XI i XII wieku mieściła się tu stolica Polski. Pozostałością z tamtych czasów są znajdujące się w płockiej katedrze groby królów Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego.

Pamiątka po Kazimierzu Wielkim

Murowany zamek został wzniesiony w XIV wieku, za panowania Kazimierza Wielkiego. Do znajdującej się od zachodu bramy wjazdowej prowadził most nad suchą fosą. Sam zamek składał się z głównego budynku położonego między dwiema wieżami, zwanymi Szlachecką i Zegarową, natomiast pozostałe zabudowania tworzyły okazały, wewnętrzny dziedziniec.

Pod koniec XV wieku zamek stracił swoje reprezentacyjne znaczenie, a w 1532 roku jego część osunęła się do Wisły. Po przebudowie obiekt przekazano zakonowi benedyktynów, którzy zarządzali nim do lat 80. XVIII stulecia. W międzyczasie warownia została dwukrotnie zniszczona: najpierw podczas potopu szwedzkiego, a następnie przez wojska rosyjskie w czasie wojny północnej w 1705 roku.

Przeprowadzone w XX wieku prace remontowe zatarły dawny układ zamku. Obecnie najstarszymi elementami są Wieża Szlachecka i portal bramy wjazdowej.

Król-kogut na złotej grzędzie

Z płockim zamkiem związana jest legenda o królu zaklętym w koguta, który siedzi w podziemiach na stosie ze złota i klejnotów. Każdy, kto wejdzie do środka, może wziąć ze sobą tyle skarbów, ile zechce, ale wychodząc nie może obejrzeć się za siebie. Kuszą go do tego rozmaite duchy, naśladujące odgłosy płaczącego dziecka, psa czy rycerza, który chrzęści zbroją. W końcu w podziemiach rozlega się ludzki głos tak powabny, że nie sposób mu się oprzeć – dlatego jak dotąd nikomu nie udało się wynieść z zamku skarbów króla-koguta.


Posłuchaj

4:58
Zamek w Płocku – pamiątka po dawnej stolicy ze skarbami króla-koguta (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

*** 

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 19.01.2023
Godzina emisji: 9.41

kc

Polecane