Nowy "Radiobook": "Z legend dawnego Egiptu" Bolesława Prusa. Gdzie posłuchać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowy "Radiobook": "Z legend dawnego Egiptu" Bolesława Prusa. Gdzie posłuchać?
"Z legend dawnego Egiptu" Bolesława Prusa to kolejny utwór w cyklu "Radiobook"Foto: Polskie Radio

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" sięgamy po kolejną nowelę i siódmy już tekst pisarza, dziennikarza i publicysty Aleksandra Głowackiego, lepiej znanego pod swoim dziennikarskim i literackim pseudonimem Bolesław Prus, uważanego za jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy epoki pozytywizmu.

"Z legend dawnego Egiptu" jest krótkim utworem opublikowanym 1 stycznia 1888 r. To pierwsza nowela Prusa, w której autor posłużył się odwołaniem do historii, jakkolwiek inspiracją do powstania tekstu były losy współczesnych mu cesarzy niemieckich Wilhelma I oraz jego następcy Fryderyka III. Pisarz umieścił swoją opowieść w przeszłości, co pozwoliło mu uniknąć posmaku sensacji i uzyskać uogólniającą perspektywę.

Fabuła noweli to historia umierającego, stuletniego faraona Ramzesa, który niespodziewanie zdrowieje oraz jego wnuka i następcy Horusa, dążącego do reform i mającego nadzieję na odwrócenie, niesprawiedliwych według niego decyzji Ramzesa, który niespodziewanie umiera, ukąszony przez jadowitego pająka.

"Z legend dawnego Egiptu" jest refleksją nad śmiercią i egzystencją człowieka oraz nad ludzkim dążeniem do władzy i wiążącymi się z tym problemami.

Geneza i tło powstania tej noweli pozwala też spojrzeć innym okiem na kwestię powstania napisanego przez Prusa w kilka lat później "Faraona".

Prezentowanego nagrania "Z legend dawnego Egiptu" dokonał w studiach Polskiego Radia, w roku 1960 Janusz Warnecki, polski przedwojenny i powojenny aktor i reżyser, dyrektor Teatru Polskiego Radia w latach 1956-1961.

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród tekstów znajdują się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.

mg/kor

Polecane